Temat: Upadłość konsumencka a majątek wspólny małżonków

Upadłość konsumencka a majątek wspólny małżonków

Sąd Najwyższy w swojej uchwale przeciął spory dotyczące traktowania majątku małżonków przy upadłości konsumenckiej. Uznał, że jeśli w chwili ogłoszenia upadłości konsumenckiej małżonka pozostawał on w ustroju wspólności majątkowej, cały majątek wspólny małżonków wchodzi w skład masy upadłości.


Sąd Najwyższy w dniu 16 grudnia 2019 r. podjął uchwałę w sprawie o sygn. III CZP 7/19, której przedmiotem było rozstrzygnięcie zagadnienia: czy w chwili ogłoszenia upadłości konsumenckiej cały majątek wspólny wchodzi do masy upadłości. Chodzi oczywiście o sytuację, gdy małżonkowie znajdują się w ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej. Wątpliwości w tej kwestii podjął Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, który rozpoznając zażalenie na postanowienie Sędziego-komisarza w jednym z postępowań konsumenckich zaczął zastanawiać się, czy cały majątek wspólny wchodzi do masy upadłości, a jego podział jest niedopuszczalny, czy też majątek jest dzielony pomiędzy małżonków, a do masy upadłości wchodzi tylko udział w majątku wspólnym.

Sąd Najwyższy w zasadzie uznał, iż zapis art. 124 ust. 1 ustawy Prawo Upadłościowe - Jeżeli małżonkowie pozostawali w ustroju wspólności majątkowej, majątek wspólny małżonków wchodzi do masy upadłości, a jego podział jest niedopuszczalny - nie pozostawia swobody do interpretacji, bowiem jego brzmienie językowe jest precyzyjne. W obrocie prawnym dominuje pogląd, że przepis ten należy stosować wprost, tj. bez żadnej modyfikacji. SN potwierdził w/w uchwałą dotychczasową linię orzeczniczą sądów, doktrynę i przede wszystkim praktykę prowadzenia postępowań upadłościowych. Moim zdaniem jest to słuszne stanowisko z wielu względów, a w szczególności z praktycznego punktu widzenia.
...
http://www.finanse.egospodarka.pl/161733,Upadlosc-kons...