konto usunięte

Temat: Unijne dopłaty wspierają tylko duże gospodarstwa? "Małe...

Unijne dopłaty wspierają tylko duże gospodarstwa? "Małe upadają, a mieszkańcy wyjeżdżają".

82 proc. unijnych dopłat trafia do 20 proc. rolników, a ponad połowa gruntów należy do 3,1 proc. przedsiębiorstw - wynika z "Atlasu rolnego" opublikowanego przez Fundację im. Heinricha Bölla i Instytut na rzecz Ekorozwoju. - To powoduje, że duże gospodarstwa mogą dalej się unowocześniać, a małe upadają. Wypadają z rynku, a mieszkańcy wyjeżdżają - mówi dr hab. Zbigniew Karaczun z SGGW.

Wspólna Polityka Rolna (WPR) jest jedną z najważniejszych, na które nacisk kładzie Unia Europejska. Na rolnictwo Unia przeznacza obecnie ok. 40 proc. swojego budżetu UE (ok. 58 miliardów euro rocznie). Jego udział jednak maleje. W 1988 roku na ten sektor gospodarki przeznaczano 55 proc. środków, a w kolejnej perspektywie budżetowej (2021-2027) ma to być już 27 proc.

Choć WPR cały czas obejmuje znaczną część unijnego budżetu, to - zdaniem autorów raportu - nie odpowiada na kluczowe wyzwania, przed którymi staje europejskie rolnictwo. Jeden z problemów stanowi tutaj system dotacji bezpośrednich, uzależnionych od wielkości gospodarstwa, co daje ogromne korzyści dużym uprzemysłowionym producentom. W Atlasie czytamy, że 20 proc. unijnych rolników dostaje aż 82 proc. dopłat, a ponad połowa gruntów jest w rękach zaledwie 3,1 proc. przedsiębiorstw. Z kolei w Polsce do 20 proc. największych gospodarstw trafia ok. 74 proc. tych środków, a 1,8 proc. gospodarstw posiada już ponad 31 proc wszystkich polskich użytków. - To powoduje, że duże gospodarstwa mogą dalej się unowocześniać, a małe upadają. Wypadają z rynku, a mieszkańcy wyjeżdżają, nasilając problem wymierania terenów wiejskich - podkreśla autor polskich rozdziałów Atlasu dr hab. Zbigniew Karaczun z SGGW.

Wspólna Polityka Rolna UE a zmiany klimatu
Ekspert ocenia, że unijna polityka rolna, choć zapewniła bezpieczeństwo żywnościowe, poprawiła dochody rolników i spowodowała rozwój wsi, to pozbawiona jest równowagi. Jego zdaniem, największym wyzwaniem dla unijnego rolnictwa są zmiany klimatu. W Atlasie czytamy, że w całej UE alarmująco szybko spada różnorodność biologiczna na terenach wiejskich: ....

Ale niepokój budzi też stan wód, pogarszany stale przez rosnące zużycie nawozów sztucznych. W Polsce wzrosło ono, w ciągu 13 lat po wstąpieniu do UE, o 30 proc. Z kolei zużycie chemicznych środków ochrony roślin w ciągu niespełna 30 lat wzrosło aż pięciokrotnie ...
...
https://businessinsider.com.pl/finanse/fundusze/rolnict...