konto usunięte
Temat: Unijna gospodarka zbliża się do dna.
Unijna gospodarka zbliża się do dna.Przedsiębiorcy coraz gorzej postrzegają przyszłość swojego biznesu, ale ekonomiści uspokajają — koniec roku przyniesie lepsze wieści.
ESI, czyli unijny wskaźnik koniunktury gospodarczej, obniżył się w lipcu w strefie euro ze 103,3 pkt w czerwcu do 102,7 pkt w lipcu, głównie z powodu alarmującego spadku produkcji zgłaszanego przez przemysł. Pesymizm przedsiębiorców coraz wyraźniej odzwierciedlają twarde dane z gospodarki, więc coraz więcej ekspertów nerwowo wstrzymuje oddech przed spodziewaną recesją.
Przemysł sieje strach
Nastroje w strefie euro pogarszają się niemal we wszystkich badanych sektorach: przemyśle, usługach, sprzedaży detalicznej i budownictwie. Jedynie konsumenci z nieco większym optymizmem patrzą na swoją przyszłą sytuację finansową, choć jednocześnie nasiliły się obawy o wzrost bezrobocia w najbliższej przyszłości. Obawy te pokrywają się z oczekiwaniami drugiej strony rynku pracy — plany zatrudnienia znacznie się skurczyły, zwłaszcza w przemyśle i budownictwie.
Najwięcej pesymistów w lipcu przybyło w Niemczech, gdzie w miesiąc wskaźnik spadł o 2,4 pkt. W Polsce, podobnie jak w Wielkiej Brytanii, ESI spadł o 0,8 pkt.
Zdaniem Berta Colijna, starszego ekonomisty ING na strefę euro, lipcowy spadek w sektorze usług wynika głównie z rewizji oczekiwań dotyczących przyszłego popytu. Nie powinniśmy więc obawiać się o ten dział unijnej gospodarki, który dotychczas zapewniał wzrost unijnego PKB. Gorzej wygląda sytuacja w przemyśle.
„Najbardziej niepokojący jest alarmujący spadek produkcji obserwowany w ostatnich miesiącach w Niemczech, Czechach i na Słowacji. Jest to zgodne z bardzo słabymi wynikami PMI opublikowanymi w zeszłym tygodniu i wskazuje, że sytuacja może się pogorszyć, zanim się poprawi” — twierdzi analityk ING.
Szwedzka zagadka
Jutro poznamy także szacunkowy wzrost gospodarczy w strefie euro za drugi kwartał. Rynkowy konsens wskazuje na zwyżkę rzędu 0,2 proc, a więc o połowę mniejszą niż w pierwszym kwartale. Dziś poznaliśmy szacunek dla Szwecji, gospodarki silnie powiązanej z Niemcami. Szwedzki PKB spadł o 0,1 proc. kwartał do kwartału i wzrósł o 1,4 proc. rok do roku, znacznie poniżej oczekiwań (wzrost odpowiednio o 0,3 proc. i 1,9 proc.).
Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP, spodziewa się, że cierpienie europejskiej gospodarki nie potrwa długo.
— Podstawowe pytanie brzmi, czy to już dno — zachowanie szwedzkiego PMI i decyzje EBC sugerują, że już niedługo zostanie ono osiągnięte. Trzeci kwartał będzie zły, choćby z uwagi na niekorzystną pogodę rujnującą rolnictwo i utrudniającą żeglugę śródlądową, ale potem może być już lepiej. Dotychczas szwedzki PMI wyprzedzał o 2-3 miesiące PMI dla strefy euro. W ostatnich miesiącach wskaźnik dla szwedzkiego przemysłu odbił, w związku z czym spodziewam się, że w ostatnim kwartale 2019 r. strefę euro też czeka lekkie odbicie.
...
https://www.pb.pl/unijna-gospodarka-zbliza-sie-do-dna-9...