konto usunięte

Temat: System podzielonej płatności (split payments) - wybrane...

System podzielonej płatności - wybrane zagadnienia. Zapłata podatku z rachunku VAT

Za niespełna miesiąc zaczną obowiązywać przepisy ustawy o VAT regulujące mechanizm podzielonej płatności. Rozwiązanie to będą mogli stosować podatnicy, którzy otrzymają fakturę z wykazaną kwotą podatku VAT, czyli nabywcy. Jak w praktyce będzie wyglądać korzystanie z tego rozwiązania?

Obrazek
Zapłata podatku z rachunku VAT. Już niebawem zapłata za fakturę będzie mogła być dzielona na dwa przelewy: kwoty netto oraz podatku VAT. Ten ostatni trafi na specjalny rachunek podatnika, tzw. rachunek VAT. Będą z niego mogły być regulowane tylko wybrane zobowiązania. Ustawodawca wskazał też jak należy się zachować, gdy na rachunku VAT braknie środków.

Poprzez zastosowanie mechanizmu podzielonej płatności zapłata kwoty odpowiadającej całości lub części kwoty podatku VAT zawartej na fakturze będzie dokonywana na rachunek VAT. Ta część płatności, która przypada na wartość netto faktury, będzie natomiast dokonywana na „zwykły” rachunek bankowy albo rachunek w SKOK-u sprzedawcy bądź będzie rozliczana w inny sposób.

Czym jest rachunek VAT Rachunkiem VAT będzie rachunek nazwanyw ten sposób w ustawie Prawo bankowe czy ustawie o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Będzie to dodatkowy rachunek prowadzony (w walucie polskiej) do rachunku podatnika w danym banku czy SKOKu. Co do zasady rachunek VAT w banku będzie jeden. Jeżeli jednak podatnik będzie posiadał kilka rachunków bankowych, na jego wniosek będzie mógł mu zostać założony więcej niż jeden rachunek VAT.
(...)
http://www.podatki.egospodarka.pl/149131,System-podzie...