konto usunięte

Temat: System podatkowy powinien być sprzężony ze strategią...

System podatkowy powinien być sprzężony ze strategią gospodarczą

Sławomir Wach: Przed wyborami do Sejmu każda partia polityczna miała inny pomysł na reformę podatków: 3 x 16 proc. (jednolite stawki PIT, CIT i VAT), 10 proc. PIT dla najuboższych, wzrost kwoty wolnej do 8 tys. zł… Jakie zmiany są naprawdę realne?
Dr Andre Helin: Konkluzja, jaka wynika z porównania naszego systemu podatkowego do państw Europy Zachodniej jest jednoznaczna: Polska konsekwentnie traci konkurencyjność podatkową wobec głównych partnerów handlowych. Jeszcze 10-15 lat temu różnica w przypadku podatku dochodowego od osób prawnych między Niemcami a Polską wynosiła około 20 proc., obecnie jest to już tylko 10 proc.; u naszych zachodnich sąsiadów podstawowa stawka VAT to 19 proc., zaś w Polsce – 23 proc. Opodatkowanie kosztów pracy kształtuje się w Polsce na poziomie około 40 proc. i jest mniej więcej takie samo, jak w Skandynawii. Tak wynika z wyliczenia klinu podatkowego – różnicy między kwotą netto, jaką otrzymuje pracownik, a łącznym kosztem pracodawcy. Warto spojrzeć na systemy podatkowe w państwach, które są gotowe do zainwestowania w Polsce. To dla tych krajów bardzo ważne są atrakcyjne, preferencyjne stawki podatkowe.
Ogromnym problemem w Polsce jest wzrost podatków, kończą się rezerwy z pierwszych lat transformacji gospodarczej, w których była tania siła robocza. System podatkowy powinien być sprzężony ze strategią gospodarczą – wspierać nie tylko innowacyjność poprzez np. duże ulgi technologiczne, ale też działania związane z kumulacją kapitału, rozwojem nauki, z zachęcaniem podatników do oszczędności. A pamiętajmy, że równolegle toczą się również debaty o zmianie umów cywilnoprawnych, które także spowodują ograniczenie elastyczności polskich pracodawców.
http://www.biuletyn.bdo.pl/biuletyn/podatki-i-rachunko...
Czytaj dalej: