konto usunięte

Temat: Stawki na ZUS w 2019 r. pozostają tajemnicą.

Stawki na ZUS w 2019 r. pozostają tajemnicą.

Limit składek na ZUS miał być zniesiony w 2019 r. Czy będzie? Nie wiadomo. Pracodawcy apelują, by na razie utrzymać obecne rozwiązania, ale rząd nawet im nie odpowiada. - To trzymanie nas w niepewności jest oburzające - denerwują się przedsiębiorcy.


- Postulujemy utrzymanie górnego limitu podstawy składek na ZUS przynajmniej do 2020 roku - pod takim apelem podpisały się największe organizacje zrzeszające pracodawców: Konfederacja Lewiatan, BCC, ZPP, Pracodawcy RP i organizacje branżowe. Łącznie ponad 20 organizacji.

Co Mateusz Morawiecki na ten apel? Nic. - Nie ma żadnej reakcji - ujawnia nam Konfederacja Lewiatan ...

https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zus-...

konto usunięte

Temat: Stawki na ZUS w 2019 r. pozostają tajemnicą.

Limity na składki ZUS. W grze nawet 5 mld zł

W rozmowie z money.pl Robert Lisicki, ekspert z Lewiatana, prognozuje, że do ZUS-u przez zniesienie limitów mogłoby trafiać rocznie nawet 5 mld zł więcej. Zmiana dotyczyłaby około 300 tysięcy pracowników. Ekspert oburza się, że w połowie roku przedsiębiorcy nadal nie wiedzą, jakie składki będą płacić za swoich najlepiej zarabiających pracowników w 2019 r.

- Mamy połowę roku, firmy kończą prace nad budżetami na 2019. A nie wiedzą nawet, ile będą musiały płacić na ZUS. To wprowadza przedsiębiorców w stan niepewności. A zniesienie limitu podstawy składek może oznaczać dla firm milionowe koszty - mówi Lisicki.


Ekspert przypomina, że limity mają zapobiec wypłacaniu gigantycznych emerytur przez ZUS w przyszłości właśnie dla najlepiej zarabiających. - Zniesienie limitu spowoduje, że z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych trzeba będzie w przyszłości wypłacać bardzo wysokie emerytury. To może naruszyć stabilność FUS-u i jednocześnie spowodować niepokoje społeczne ze względu na duże zróżnicowanie wysokości wypłacanych świadczeń - mówi Lisicki.

Konfederacja Lewiatan obawia się również, że przez zniesienie limitów koszty pracy mocno wzrosną, a to może sprawić, że inwestowanie w Polsce, zwłaszcza w sektorze IT, będzie mniej atrakcyjne dla firm. - Rząd zapowiadał, że będzie walczył o dobrze płatne miejsca pracy. A ta ustawa właśnie w nie uderza. Może się okazać, że firmy będą wolały proponować dobrze zarabiającym specjalistom samozatrudnienie. Ma to również znaczenie w kontekście atrakcyjności Polski jako miejsca lokowania inwestycji - mówi Lisicki.

Eksperta oburza też to, w jaki sposób przygotowano ustawę. - Rażąco naruszono standardy procedowania tak istotnego projektu, konsultacje trwały 5 dni - mówi.
(...)
https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zus-...



Wyślij zaproszenie do