konto usunięte

Temat: Samopoczucie i motywacja pracowników w Europie

Samopoczucie i motywacja pracowników w Europie

Blisko 40 proc. pracowników w Polsce uważa, że ich motywacja do pracy spada, jednocześnie 7 na 10 osób osób jest zdania, że oferowane świadczenia pozapłacowe są ważne przy wyborze pracodawcy i osłabiają chęć zmiany firmy.

Witam, szukam pracy
Szefowie firm podejmują różne próby podniesienia satysfakcji swoich podwładnych. Niestety z mizernym skutkiem. Zaledwie 22 proc. badanych potwierdziło, że często są szczęśliwi w swojej pracy. Szczęście od czasu do czasu odczuwa 60 proc. badanych, a aż 13 proc. nie zaznaje takiego stanu, co stanowi spadek o prawie 20 punktów procentowych w stosunku do ubiegłego roku.

Szefie, mamy problem
Co zatem jest przyczyną podjęcia decyzji o zmianie miejsca pracy? Wbrew pozorom nie jest to stres. Ten bowiem plasuje się nieco ponad połowę na 10-stopniowej skali, bo na 6,4 punktu. W Polsce jednym z głównych powodów rotacji pracowników jest poziom wynagrodzenia. Niezadowolenie z wysokości otrzymywanej pensji deklaruje aż 58 proc. badanych. To daje nam najgorszy wynik w tym zakresie we wszystkich 14 krajach, które brały udział w badaniu.

Pracownicy zatrudnieni w innych krajach mają problem po pierwsze z czasem spędzonym w pracy (największe niezadowolenie w tym obszarze deklarują Szwedzi – 41 proc. i Niemcy – 39 proc., Polacy ten punkt oceniają na 24 proc.), po drugie z utrzymaniem pracy (największe obawy mają tu Holendrzy i Włosi – 47 proc., potem są Hiszpanie – 44 proc.; w Polsce na ten problem zwraca uwagę 18 proc. badanych).

Pracownik też chce żyć
Na rynek pracy wkracza nowe pokolenie – osób urodzonych po roku 90. To dynamiczne osoby, które szukają przede wszystkim firm, umożliwiających im rozwój i elastyczną organizację pracy. Większą uwagę przywiązują nie tylko do możliwości podnoszenia umiejętności, lecz także do elastycznego czasu czy organizacji pracy. Zalety prowadzenia życia poza pracą coraz częściej dostrzegają też starsi pracownicy. Potwierdza to również Barometr Edenred-Ipsos. Widać bowiem zadowolenie pracowników z zachowania równowagi między pracą a życiem prywatnym (z ang. work-life balance). Deklaruje je 50 proc. badanych pracowników w Polsce.

Motywacja jest bardzo ważna
Z badania wynika bowiem, że aż 37 proc. pracowników uważa, że ich motywacja do pracy spada. A blisko 70 proc. badanych jest niezadowolonych z oferowanych przez pracodawców świadczeń socjalnych.

Na co więc szef powinien postawić, poza wypłatą samej pensji? Dofinansowanie do posiłków – zadowolenie z takiego świadczenia deklaruje 83 proc. badanych, dopłatę do zajęć sportowych i rekreacyjnych – 69 proc. zadowolonych, z podarunków na święta i dofinansowania do wakacji cieszy się po 67 proc. pracowników, a z dopłat do kultury (bilety) z radością korzysta 64 proc. badanych.

Czytaj: http://nf.pl/manager/samopoczucie-i-motywacja-pracowni...