konto usunięte

Temat: Rozliczenie w kosztach firmy zaplanowanej podróży służbowej

Rozliczenie w kosztach firmy zaplanowanej podróży służbowej.

Pracownik, w ramach podróży służbowej, miał wziąć udział targach jako przedstawiciel spółki, w związku z czym zakupił z własnych środków bilet lotniczy, bilety PKP na dojazd z miejsca zamieszkania na lotnisko i z powrotem. Pracownik po przyjeździe na lotnisko nie mógł kontynuować podróży z przyczyn zdrowotnych i w konsekwencji na targi nie poleciał. W związku z powyższym spółka zadała pytanie czy w przypadku gdy zwróci pracownikowi koszty podróży służbowej będzie mogła zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów.


Zgodnie z art. 15 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej ustawa o PDOP), kosztami uzyskania przychodów są wszelkie, racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów, z wyjątkiem wydatków wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o PDOP.

Z ustawowej definicji kosztów uzyskania przychodów, wynika zatem, że aby uznać konkretny wydatek za koszt uzyskania przychodu, musi on mieć potencjalny wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu, bądź na funkcjonowanie źródła przychodu.

W żadnym z przepisów art.16 ust.1 powołanej ustawy nie ma generalnego wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów strat jakie ponosi podatnik w związku ze zwrotem pracownikowi wydatków niezbędnych do odbycia podróży służbowej, która zostaje przerwana. Należy zatem przyjąć, że co do zasady straty takie są kosztem podatkowym i mogą być uznane za wydatki celowe, pod warunkiem ich związku z przychodami (za wyjątkiem przypadków wprost wskazanych w ustawie, np. w art.16 ust.1 pkt 5,6,39,47,50, które nie mają zastosowania w analizowanym przypadku).

http://www.podatki.egospodarka.pl/141952,Rozliczenie-w...