konto usunięte

Temat: Programiści bez magistra wypełnią lukę kompetencyjną?

Programiści bez magistra wypełnią lukę kompetencyjną?

Aż 2/3 menedżerów z zakresu IT z dużą dozą krytycyzmu wypowiada się o umiejętnościach pracowników, tłumacząc to m.in. niewystarczającymi wydatkami na rozwój i szkolenia. Jednocześnie okazuje się, że coraz liczebniejsze jest grono osób niezwiązanych z IT, które zdają sobie sprawę, w jaki sposób zdobyć wiedzę, która pozwoliłaby im na start zawodowy w tej dziedzinie. Najnowsze badania pokazują, że taka świadomość towarzyszy już co 6. Polakowi.


W opracowaniu podsumowującym światowy raport dla branży IT „2018 IT skills and salary report” firma Sedlak&Sedlak ujawniła stanowisko aż 2/3 menedżerów IT, zgodnie z którym pomiędzy umiejętnościami pracowników a wiedzą wymaganą do osiągania celów wyznaczonych przez firmę istnieje pokaźnych rozmiarów luka.

W jej następstwie projekty opracowywane są i wdrażane z opóźnieniem, pracownikom towarzyszy większy stres, a w skrajnych przypadkach dochodzi nawet do utraty dochodów. Co odpowiada za taki stan rzeczy? Respondenci wskazują tu przede wszystkich kłopoty z przyciągnięciem do firmy talentów (40%) oraz brak wystarczających nakładów na rozwój i szkolenie zatrudnionych (39%).

Programista bez magistra.
Okazuje się jednak, że na rynku nie brakuje już sposobów na poszerzanie lub zdobywanie nowych kwalifikacji w zakresie IT. Czasy, kiedy można było je zyskać wyłącznie na studiach wyższych czy podyplomowych, najwyraźniej odeszły do lamusa. Potwierdzeniem tego są chociażby badania zrealizowane w sierpniu br. przez Instytut Badań Rynku i Opinii DRB.

Eksperci z Kodilla.com zapytali w nich grupę 3356 respondentów, czy mają świadomość istnienia szkół prowadzących naukę programowania jako narzędzi do zdobycia pracy w branży IT. Jak okazało się, taką wiedzę posiada 15%, a w niektórych rejonach nawet 22% Polaków. Z czego wynika ten trend?

- Po pierwsze - samokształcenie za pośrednictwem dostępnych za darmo w internecie materiałów szkoleniowych czy przez uczestnictwo w kursach, prowadzonych przez aktywnych na rynku pracy ekspertów, daje coraz lepsze efekty.
- Po drugie - nadal systematycznie spada liczba studentów w Polsce, co jest spowodowane m.in. niżem demograficznym. Jak podaje GUS, jeszcze 10 lat temu kierunki techniczne kończyło 1,927 mln studentów. W minionym roku akademickim było to już zaledwie 1,230 mln osób. Absolwenci nie są więc w stanie wypełnić deficytu w branży IT, bo nie dość, że jest ich zbyt mało, to jeszcze czas oczekiwania (5-6 lat) na pracownika z dyplomem wyższej szkoły jest zbyt długi.

Tak uczą się talenty w Polsce ...
...
http://www.egospodarka.pl/158870,Programisci-bez-magis...