konto usunięte

Temat: Pracodawcy nie chcą dawać pracownikom długich, nawet...

Pracodawcy nie chcą dawać pracownikom długich, nawet bezpłatnych urlopów. "Bardzo wiele osób z takich urlopów już nie wraca".

Ewa Jankowska, Kobieta.gazeta.pl: Lubi pani wracać do pracy po urlopie?


Paula Pustułka: Mam to szczęście, że bardzo lubię swoją pracę. Pierwsze dni po nieobecności są oczywiście stresujące - trzeba na nowo się wdrożyć i przyzwyczaić, ale nie denerwuję się, wracając po weekendzie czy nawet dłuższym urlopie.
Lęk przed powrotem do pracy można zakwalifikować do zaburzeń na tle nerwicowym, z drugiej strony nie znam osoby, która z uśmiechem na twarzy wstawałaby w poniedziałek do pracy.

Można ten problem badać od strony indywidualnej, psychologicznej, ale jest to też zagadnienie społeczne, bo dotyczy nas wszystkich i kształtuje się w grupie społecznej. Poziom lęku przed powrotem do pracy to wskaźnik, który bardzo wiele mówi nam o tym, co dzieje się na rynku pracy lub w danej branży, zmusza nas do zastanowienia się, co takiego wpływa na społeczeństwo, że ten lęk jest tak powszechny.

Co może świadczyć o tym, że rzeczywiście wielu Polaków stresuje się powrotem do pracy?
Chociażby dane ZUS. Polacy masowo biorą L4 właśnie w poniedziałki. W inne dni tygodnia tych zwolnień jest zdecydowanie mniej. Przykładowo 28 stycznia tego roku, czyli właśnie w poniedziałek, lekarze wystawili 182 tys. zwolnień, we wtorek już 104 tys., a w czwartek 83 tys. Jakoś nie chce mi się wierzyć, że tak wiele osób nagle zachorowało w niedzielę albo uległo jakiemuś wypadkowi. W Polsce w ogóle narasta zjawisko absencji chorobowej, a jej wartości znacznie przekraczają średnie europejskie. Badania potwierdzają, że zwolnienie lekarskie wiąże się z warunkami czy atmosferą w pracy.

Według GUS większość Polaków jest średnio zadowolona ze swojej pracy. Wyniki innego badania wskazują, że co czwarty Polak uważa swoją pracę za niepotrzebną i nie widzi w niej sensu.
,,,
http://msn.com/pl-pl/finanse/finanse-osobiste/pracodaw...