konto usunięte

Temat: Pracodawca może zwolnić pracownika, który długo lub zbyt...

Pracodawca może zwolnić pracownika, który długo lub zbyt często choruje.

Pracodawca może wręczyć wypowiedzenie pracownikowi, który zbyt długo choruje. Jako powód zwolnienia firma może podać zwiększone koszty związane z wypłatą nadgodzin lub z zatrudnieniem innej osoby na zastępstwo.


Niezdolnej do pracy osobie przysługuje kilka rodzajów świadczeń i zwolnienie od pracy, jeśli poprawnie usprawiedliwi swoją nieobecność, czyli dostarczy pracodawcy najpóźniej w ciągu 7 dni zaświadczenie lekarskie. Przez pierwszy okres choroby, czyli 33 dni, pracownik otrzyma wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy. Od 34 dnia niezdolności do pracy ZUS wyręcza pracodawcę i wypłaca osobom ubezpieczonym zasiłek chorobowy.

Niezdolny do pracy może jednak pobierać wynagrodzenie/zasiłek chorobowy przez okres nie dłuższy niż 182 dni, a w przypadku gruźlicy oraz gdy niezdolność do pracy przypada na okres ciąży - przez maksymalnie 270 dni. Przy czym do okresu zasiłkowego wliczane są wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, a także okresy poprzedniej niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą, o ile przerwa między zakończeniem jednej niezdolności do pracy a powstaniem kolejnej nie przekraczała 60 dni.

Jeżeli po tym okresie ubezpieczony nadal jest niezdolny do pracy, ale dalsze leczenie może umożliwić mu powrót do aktywności zawodowej, to taka osoba otrzyma świadczenie rehabilitacyjne. Zostaje ono przyznane na okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy. Potem pracownik może się jeszcze starać o rentę z tytułu niezdolności do pracy.

http://www.msn.com/pl-pl/finanse/finanse-osobiste/prac...