konto usunięte

Temat: Podatek od nieruchomości 2019: Ile i kiedy trzeba zapłacić

Podatek od nieruchomości 2019: Ile i kiedy trzeba zapłacić.

Podatkowi od nieruchomości podlegają: grunty, budynki i ich części, budowle oraz ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Sprawdź kiedy i w jakiej wysokości trzeba zapłacić podatek.

Kto zapłaci podatek?


Zobligowanymi do uiszczenia podatku od nieruchomości są zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, będące właścicielami, użytkownikami wieczystymi lub posiadaczami samoistnymi. Podatek od nieruchomości muszą zapłacić także posiadacze zależni nieruchomości będących własnościami Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego.

Kogo obejmuje zwolnienie?

Z podatku ustawowo zwolnione są m.in. użytki rolne i lasy (z wyjątkiem przeznaczonych na prowadzenie działalności gospodarczej), nieruchomości będące własnością (lub w użytkowaniu wieczystym) państw obcych bądź organizacji międzynarodowych oraz te przeznaczone na siedziby przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych czy misji mających ustawowe przywileje i immunitety.

Ponadto podatku od nieruchomości nie trzeba płacić także za grunty pod wodami powierzchniowymi, grunty położone na obszarach objętych ochroną ścisłą, czynną lub krajobrazową, nieruchomości zajęte na potrzeby jednostek samorządu terytorialnego oraz pod budowę dróg publicznych czy też nieruchomości zajęte przez organizacje pożytku publicznego na prowadzenie nieodpłatnej statutowej działalności.

Na jakiej podstawie obliczana jest wysokość podatku od nieruchomości?

Podstawą rozliczenia podatku od nieruchomości jest złożenie informacji lub deklaracji do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na lokalizację danej nieruchomości, budynku i budowli (obowiązek złożenia takiego dokumentu dotyczy również podatników objętych zwolnieniami). Informację lub deklarację można złożyć także przez Internet o ile rada gminy podjęła stosowną uchwałę.

Głównym czynnikiem mającym wpływ na wysokość opłacanego podatku jest zawarta w deklaracji powierzchnia gruntów czy budynków lub wartości budowli. W całym kraju obowiązują identyczne górne limity podatku od nieruchomości zawarte w obwieszczeniu Ministra Rozwoju i Finansów, natomiast o konkretnej kwocie jaką podatnik będzie zobowiązany zapłacić za 1 m2 decyduje rada gminy, ustalając konkretną wysokość opłaty, która nie może przekroczyć maksymalnych stawek narzuconych przez ministerstwo.
...
http://www.msn.com/pl-pl/finanse/finanse-osobiste/poda...