konto usunięte

Temat: Paliwo do służbowego samochodu nadal kością niezgody

Paliwo do służbowego samochodu nadal kością niezgody

Fiskus jest nieugięty: paliwo do służbowego samochodu trzeba opodatkować osobno © nithid18 - Fotolia.com
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że pracownik, któremu pracodawca udostępnił do celów prywatnych firmowy samochód, uzyskuje z tego tytułu przychód w zryczałtowanej wysokości. Pomiędzy podatnikami a fiskusem trwa jednak spór o to, czy w ryczałcie tym mieści się także ufundowane przez pracodawcę paliwo.


Ile pracownik miesięcznie zaoszczędza dzięki używaniu do swoich prywatnych celów firmowego samochodu? Fiskus wyliczył, że maksymalnie 250 zł albo 400 zł. Kwota zależy tylko i wyłącznie od liczby dni w miesiącu, w których z auta służbowego pracownik korzystał prywatnie oraz pojemności skokowej jego silnika (stawka rośnie, gdy pojemność przekracza 1600 cm3). Nie jest tutaj natomiast ważna marka pojazdu czy też segment jak też jego rocznik, wyposażenie itd.

A skoro idzie o podatki, to fiskus chce, aby te były jak najwyższe. Dba zatem o to, żeby podstawy ich naliczenia były odpowiednio wysokie. I tak jest w przypadku zryczałtowanego przychodu za korzystanie z firmowych samochodów. Również na tym gruncie fiskus znalazł pole do podwyższenia budżetowych wpływów.

Fiskus jest nieugięty: paliwo do służbowego samochodu trzeba opodatkować osobno
Mamy już dwa orzeczenia NSA i kilka rozstrzygnięć WSA mówiące o tym, że w zryczałtowanej kwocie przychodu pracownika z tytułu prywatnego korzystania ze służbowego auta mieści się m.in. paliwo. Tymczasem fiskus wydał kolejną interpretację podatkową, w której paliwo nakazuje traktować jako odrębny przychód pracownika.
(...)
http://www.podatki.egospodarka.pl/152302,Paliwo-do-slu...