konto usunięte

Temat: Nuda i spadek zaangażowania w pracy menedżera? Są na to...

Brak zaangażowania i satysfakcji z pracy to początek długiej listy problemów. Później przychodzi wypalenie zawodowe i depresja. Co może zrobić menedżer, żeby nie zabrnąć tak daleko?

Jak wskazuje amerykański psycholog dr Steven Berglas, najlepszym antidotum na nudę, złe samopoczucie i początkowe wypalenie zawodowe jest większe zaangażowanie się w pracę - w działania, których celem jest poprawa lub wyeliminowanie przyczyny spadku czy też braku zaangażowania.

Pomocny może okazać się także awans poziomy, czyli przesunięcia pracowników do nowych zadań, działań lub regionów.

Kolejnym sposobem na spadek zaangażowania u menedżera jest odpowiednie delegowanie zadań.
Według danych firmy Kincentric (dawniej Aon), w 2019 roku wskaźnik zaangażowania wyniósł 47 proc. To wynik o 1 punkt procentowy niższy niż rok wcześniej. Podobny obraz wyłania się z raportu „2018 Global Great Jobs Briefing” Instytutu Gallupa, zgodnie z którym tylko 5 na 100 Polaków postrzega swoją pracę jako bardzo dobre miejsce zatrudnienia, natomiast 37 proc. ocenia ją jako dobrą.

Warto dodać, że mianem "dobrej" określana jest etatowa praca ponad 30 godzin w tygodniu dla jednego pracodawcy. Do tej kategorii nie zostały zakwalifikowane: samozatrudnienie, zarabianie na życie bez sformalizowanych form zatrudnienia czy zajęcia dorywcze. Z kolei "bardzo dobra" praca to zajęcie, które angażuje pracownika, wywołuje entuzjastyczne nastawienie i daje satysfakcję z wyników pracy.

Jak wskazuje amerykański psycholog dr Steven Berglas, najlepszym antidotum na nudę, złe samopoczucie i początkowe wypalenie zawodowe, paradoksalnie jest większe zaangażowanie się w pracę - a dokładnie w działania, których celem jest poprawa lub wyeliminowanie przyczyny spadku czy też braku zaangażowania. Jak jednak dodaje, nie chodzi o to, aby pracować więcej niż kiedyś, ale o to, by pracować inaczej.

- Zastanów się, jak możesz rozwinąć swój główny cel oraz jakie korzyści będą mieli twoi klienci, jeśli potraktujesz ten cel jako nowość, której dotychczas nie wdrożyłeś. Już samo przemyślane działanie - nawet przed wdrożeniem go w życie - przynosi ogromne korzyści, ponieważ jest wyzwaniem. Próbujesz zdobyć nowy cel, co zwiększa twoją motywację do odniesienia sukcesu. Kiedy szukasz i odkrywasz głębię swojej kreatywności, niemal natychmiast uruchamiasz w sobie "lekarstwo", które poprawia złe samopoczucie - pisze dr Steven Berglas w serwisie LinkedIn.

CZYTAJ DALEJ » https://www.pulshr.pl/zarzadzanie/nuda-i-spadek-zaangaz...