konto usunięte
Temat: Niespłacone zobowiązania finansowe potrzebują skutecznej...
Niespłacone zobowiązania finansowe potrzebują skutecznej windykacjiDane Europejskiego Nadzoru Bankowego (EBA) wskazują, że wartość niespłaconych zobowiązań finansowych (NPL) przewyższa już 1 bilion euro. I chociaż ta kwota może imponować, to jednocześnie daleko jej do amerykańskiego NPL, które jest aż 14-krotnie wyższe. Jednocześnie jednak jest ona wyższa od wartości odnotowanej tuż przed kryzysem finansowym w 2008 roku. EBC umiejscowił rosnącą wartość niespłaconych kredytów na drugim miejscu wśród największych zagrożeń dla europejskiego sektora finansowego (po geopolityce). Tymczasem zadłużenie konsumentów ciągle pnie się w górę. To wystarczający powód, aby nie porzucać pracy nad poprawą efektywności procesu odzyskiwania należności.
Wartość i struktura rynku obrotu wierzytelnościami
Oszacowane przez EBA niespłacone zobowiązania finansowe to już niemal 5 proc. łącznej wartości należności kredytowych Starego Kontynentu. Z kolei raport opracowany przez Debtwire wskazuje, że w minionym roku, w efekcie 142 transakcji, europejskiemu rynkowi obrotu portfelami niespłaconych kredytów i pożyczek udało się osiągnąć 205 mld euro wartości księgowej brutto (GBV). Dla porównania, w 2017 roku było to 114 mld, a w 2016 roku - 107 mld euro GBV. Najbardziej znaczącym oferentem okazały się instytucje finansowe z Włoch, które odpowiadały za połowę całkowitej wartości transakcji. Gwarantem pokaźnej części tych aktywów była tamtejsza agencja rządowa GACS. Podmioty reprezentujący Hiszpanię sprzedały wierzytelności warte 43 mld euro, a kolejni oferenci pochodzili z Grecji, Cypru i Portugalii, a więc krajów, które od wielu lat mają problemy z niespłaconymi kredytami i znalazły się w kryzysie wymagając bailoutu.
Podmiotami, które w skali Europy pozbyły się długów o największej wartości były: Banca Monte dei Paschi di Siena (27,8 mld), Popolare di Vicenzaand Veneto Banca (18 mld), Banco BPM (12,8 mld), BancoSabadell (12,6 mld), Caixa Bank (12,1 mld). Najwięcej niespłaconych kredytów zakupiły: amerykański Cerberus Capital Management (29,7 mld), SGA (18,3 mld), Loan Star Funds (15,7 mld), Intrum (13,7) i Barclays (10 mld). W Polsce, według danych GUS, na koniec 2018 r. nominalna wartość wierzytelności, będących w posiadaniu 98 podmiotów, wyniosła 88,1 mld złotych, przy czym wartość portfeli zarządzanych przez Członków Związku Przedsiębiorstw Finansowych osiągnęła na koniec I kw. 2019 r. 86,3 mld zł, co oznacza, że posiadają oni 97 proc. wartości polskich wierzytelności.
Struktura podmiotowa
Rynek zarządzania portfelami NLP jest w Europie bardzo rozproszony. Do największych europejskich graczy pod względem wartości zakupionych portfeli zaliczyć można szwedzki Intrum (20 proc. rynku) czy norweski Aktiv Kapital (część amerykańskiej PRA Group). Znaczącymi operatorami są także brytyjski Cabot czy Arrow. Na rynku nie brakuje konsolidacji – w zeszłym roku brytyjska Lowell Group przejęła skandynawską część Intrum Justitia, która wcześniej połączyła się z grupą Lindorff. Operacja ta związana była z wymogami Komisji Europejskiej, wynikającymi z konieczności zachowania konkurencyjności w sektorze. Intrum zawiązało też joint venture z włoskim Intesa Sanpaolo SpA, stając się największym graczem odzyskiwania należności na tym rynku.
...
http://www.finanse.egospodarka.pl/159491,Niesplacone-z...