konto usunięte
Temat: Minister finansów szuka pieniędzy w kieszeniach Polaków....
Minister finansów szuka pieniędzy w kieszeniach Polaków. Pożyczka na sto lat? Czemu nie.Nowy minister finansów myśli o wyemitowaniu nawet stuletnich obligacji. W ten sposób Tadeusz Kościński chce pożyczyć pieniądze od Polaków. W wywiadzie dla Business Insider Polska przyznaje, że minister nie ma monopolu na mądrość, dlatego deklaruje dialog z rynkiem.
- Polacy trzymają w gotówce około 220 mld zł. Dodatkowo ponad półtora biliona złotych znajduje się na rachunkach oszczędnościowych. Te pieniądze nie pracują dla gospodarki tak efektywnie jakby mogły i możemy próbować to zmienić - mówi w wywiadzie dla Business Insider Polska minister finansów Tadeusz Kościński. Jak rząd zamierza pożyczyć pieniądze od Polaków? Poprzez emisję obligacji. Nie na 5, czy 10 lat. Ale nawet na 100.
Mikołaj Kunica, redaktor naczelny Business Insider Polska: Kiedy poznamy ostatecznie budżet na 2020 rok ?
Tadeusz Kościński, minister finansów: Przed Świętami projekt budżetu trafi pod obrady Rady Ministrów, a następnie do Sejmu.
Czy w obecnych warunkach, gdy widać już symptomy spowolnienia gospodarczego, jest sens uparcie trwać przy taktycznym założeniu zrównoważonego budżetu? Może warto jednak stworzyć poduszkę bezpieczeństwa w postaci niewielkiego deficytu 5-10 mld zł?
Plan zrównoważonego budżetu jest ambitny, ale cały czas aktualny. Są różne instrumenty stymulowania wzrostu i to wcale nie muszą być działania polegające na tworzeniu deficytu. Z powodzeniem możemy o wiele skuteczniej korzystać z emisji obligacji skierowanych do indywidualnych inwestorów. Polacy trzymają w gotówce około 220 mld zł. Dodatkowo ponad półtora biliona złotych znajduje się na rachunkach oszczędnościowych. Te pieniądze nie pracują dla gospodarki tak efektywnie, jakby mogły i możemy próbować to zmienić. Myślę o emisji mało popularnych w Polsce, a bardzo bezpiecznych dla inwestorów obligacji zerokuponowych.
Iluletnie byłyby to obligacje - 3,5,10 lat?
Może nawet 100 lat. Po co robić emisję na krótkie okresy. To mogą być inwestycje praktycznie bezterminowe. Jak się spojrzy na przykład na rynek brytyjski, to 11 procent oszczędności obywateli jest właśnie w takiej formie. Co oznacza, że możemy pozyskać dzięki takim instrumentom ogromne sumy. Nie mówię, że to jest nasz cel, ale pokazuję jaki jest potencjał.
...
https://businessinsider.com.pl/finanse/minister-finanso...