konto usunięte

Temat: Kiedyś kusił home office, dziś coworking

Kiedyś kusił home office, dziś coworking

Jak będzie zmieniał się coworking? Na razie robi furorę na rynku pracy. Pracownicy oddelegowani tymczasowo do takiej przestrzeni nie chcą już wracać do bazy. – Możemy przypuszczać, że wkrótce na rozmowach kwalifikacyjnych zaczną pojawiać się pytania od kandydatów: „U którego operatora będę mógł chociaż jeden dzień w tygodniu pracować?”. Do tej pory takim benefitem był home office. Sądzę, że wyprze go coworking – prognozuje Jarosław Pilch, dyrektor działu powierzchni biurowych, reprezentacja najemcy Savills.


- Ponad 40 proc. coworków jest rentownych. Prognozy mówią, że w 2020 r. na świecie działać będzie ich 26 tys. Tymczasem w 2015 r. mieliśmy niecałe 8 tys.

- W pięciu regionalnych miastach Polski funkcjonuje ponad 200 tys. mkw. elastycznej powierzchni biurowej, z czego 160 tys. mkw. w Warszawie.

- Dzisiaj coworki gromadzą przeciętnie ok. 70 – 80 członków. Jest to minimalne grono, w którym networking ma sens.

W pięciu regionalnych miastach Polski funkcjonuje ponad 200 tys. mkw. elastycznej powierzchni biurowej, z czego 160 tys. mkw. w Warszawie. W potwierdzonych planach jest otwarcie ponad 100 tys. mkw. w 36 lokalizacjach. Kraków ma jeszcze wiele do nadrobienia, bo coworki zajmują w mieście tylko 29 tys. mkw.

– Sektor galopuje. W najbliższej przyszłości będziemy obserwować restrukturyzację powierzchni mniejszych operatorów. Ich model biznesowy bazujący na metrażach 300-500 mkw., a w przypadku biur serwisowanych 1-1,2 tys. mkw. – przestaje działać. Podmioty te będą wypierane z rynku przez większych graczy – zapowiada Jarosław Pilch, dyrektor działu powierzchni biurowych, reprezentacja najemcy Savills.

Zdaniem eksperta duże firmy wybierają te powierzchnie nie tylko na swoje siedziby, ale również lokują w niej większą cześć przedsiębiorstwa.

– Jest to m.in. element zarządzania ryzykiem. Wszystkie umowy najmu powyżej 12 miesięcy są widoczne jako obciążenie na bilansie. Regulacja MSS 16 sprawia, że coworking daje dodatkowy bonus, który wspiera bilans firmy – tłumaczy Jarosław Pilch.

Poza tym korporacjom ciężko podpisywać kontrakty wieloletnie na wynajem biura, ponieważ automatyzacja dotknie w przyszłości wiele branż i trudno jest przewidzieć wysokość i strukturę zatrudnienia.

– Jeden z moich klientów korporacyjnych, lider branży farmaceutycznej planuje w ciągu dwóch, trzech lat zredukować zatrudnienie o 200 osób. Gdyby dziś chciał podpisać 10-letnią umowę najmu, idealnie jest wspomóc się właśnie coworkingiem – tłumaczy Jarosław Pilch.

Ekspert dodaje, że na rynku dostrzegany jest jeszcze jeden trend: pracownicy są zaintrygowani przestrzenią coworkingową ...
...
https://www.propertynews.pl/biura/kiedys-kusil-home-off...