konto usunięte
Temat: Fiskus chce zaoszczędzić przedsiębiorcom wydatków. Chodzi...
Przedsiębiorcy nie darzą organów podatkowych szczególnym zaufaniem – i nie ma się czemu dziwić. Wprawdzie większość firm nigdy nie doświadczyła żadnych kłopotów ze strony skarbówki, ale chyba wszystkim znane są głośne sprawy, w których błędy urzędników (lub ich nadgorliwość) doprowadziły do bankructwa firmy. Przedsiębiorcy zatem nieufnie mogą podchodzić do najnowszej porady KAS, która chce zaoszczędzić wydatków osobom prowadzącym własny biznes.Fiskus chce zaoszczędzić przedsiębiorcom wydatków. Chodzi o wyciągi bankowe w formacie jednolitego pliku kontrolnego.
Przedsiębiorcy, którzy chcą wygenerować wyciągi bankowe w formacie jednolitego pliku kontrolnego (plik JPK_WB) muszą liczyć się z tym, że banki pobierają za tę czynność opłaty. Zazwyczaj chodzi o kwoty rzędu 20-50 zł, chociaż są również banki, które proponują swoisty „abonament”. To dość interesująca opcja, zwłaszcza jeśli przypomnimy sobie, że plik JPK_WB jest plikiem przedstawianym na żądanie urzędnika, a nie plikiem przesyłanym co miesiąc bez wezwania (jak plik JPK_VAT).
Z tego względu KAS postanowiła przedstawić pewną propozycję. Fiskus chce zaoszczędzić przedsiębiorcom wydatków, dlatego proponuje, by podatnicy mogli przekazać wyciągi bankowe w dowolnym formacie – oczywiście jeśli bank zażąda opłat za plik JPK_WB. To by oznaczało, że przedsiębiorcy mogą równie dobrze przekazać wyciągi np. na płycie CD.
Czy to jednak na pewno najlepszy pomysł i czy przedsiębiorcy powinni w ogóle korzystać z tego rozwiązania?
Plik JPK_WB generuje koszty, ale to chyba nadal lepsze rozwiązanie niż korzystanie z najnowszej porady KAS
Warto zwrócić uwagę na fakt, że to, do czego namawia przedsiębiorców KAS, to wyjątek od zasady z art. 193a Ordynacji podatkowej. Specjaliści wskazują też, że do tej pory nie mieli do czynienia z przypadkami składania danych tożsamych z danymi z pliku JPK_WB w zastępczej formie. Ponadto urzędnicy zawsze wymagają składania pliku we właściwym formacie i do tej pory żadnych wyjątków nie stosowali. Nic dziwnego – w ten sposób postępują po prostu zgodnie z przepisami.
Teoretycznie zatem przedsiębiorcy mogą spróbować skorzystać z porady KAS i składać dane tożsame z JPK_WB w innej formie. W takiej sytuacji muszą być jednak w stanie udowodnić, że bank faktycznie pobiera opłaty za wygenerowanie wyciągu bankowego w formacie jednolitego pliku kontrolnego.
Problem polega też na tym, że fiskus z jednej strony chce ułatwić podatnikom życie, a z drugiej strony – tak naprawdę niewiele robi w tym kierunku. Wystarczy przypomnieć sobie, że przecież jeśli system STIR jest w stanie dostarczyć urzędnikowi potrzebnych mu danych, to pracownik skarbówki nie powinien już żądać pliku JPK_WB. W rzeczywistości jednak urzędnicy niewiele sobie z tego robią, a KAS nie pracuje nad jakimkolwiek systemowym rozwiązaniem problemu. Trudno tym samym spodziewać się, że urzędnicy faktycznie zaczną przyjmować wymagane informacje w innej formie niż ta wskazana przez Ordynację podatkową. Może skończyć się zatem tak, że przedsiębiorca i tak będzie musiał dostarczyć plik JPK_WB, a cały proces wydłuży się i dostarczy dodatkowego stresu.
...
https://bezprawnik.pl/plik-jpk-wb/