konto usunięte

Temat: Egzekucja z wynagrodzenia za pracę

Egzekucja z wynagrodzenia za pracę.

Egzekucja z wynagrodzenia za pracę jest rodzajem egzekucji świadczeń pieniężnych. Postępowanie pracodawcy jasno wynika z przepisów kodeksu postępowania cywilnego.


Egzekucja z wynagrodzenia za pracę odbywa się przez jego zajęcie. Komornik dokonując zajęcia kieruje dwa pisma, jedno do dłużnika, jedno do pracodawcy. W piśmie do dłużnika komornik wskazuje, że nie wolno mu odbierać wynagrodzenia poza częścią wolną od zajęcia ani rozporządzać nim w żaden inny sposób (nie dotyczy to jednak tej części wynagrodzenia, która zgodnie z przepisami wolna jest od zajęcia). Z kolei w piśmie do pracodawcy, komornik wzywa go, by nie wypłacał dłużnikowi poza częścią wolną od zajęcia żadnego wynagrodzenia, lecz:
przekazywał zajęte wynagrodzenie bezpośrednio wierzycielowi egzekwującemu, zawiadamiając komornika o pierwszej wypłacie (chyba, że stosownie do okoliczności komornik wezwie pracodawcę by wynagrodzenie przekazywać bezpośrednio do niego), albo

przekazywał zajęte wynagrodzenie komornikowi w wypadku, gdy do wynagrodzenia jest lub zostanie w dalszym toku postępowania egzekucyjnego skierowana jeszcze inna egzekucja, a wynagrodzenie w części wymagalnej nie wystarcza na pokrycie wszystkich egzekwowanych świadczeń wymagalnych (art. 881 kodeksu postępowania cywilnego).

Drugi ze wskazanych przypadków dotyczy sytuacji, w której do wynagrodzenia za pracę skierowano kilka zajęć. Ten przepis wskazuje, że wynagrodzenie należy skierować bezpośrednio do komornika (co ważne chodzi tutaj o kilka zajęć dokonanych przez tego samego komornika), jeśli kwota długów na poczet, których zajęto wynagrodzenie jest wyższa aniżeli kwota, którą pracodawca może przekazać (czyli powyżej kwoty wolnej od zajęcia). Pieniądze z wynagrodzenia trafiają do komornika, a ten dalej decyduje o podziale sumy uzyskanej z tego tytułu na poczet kilku zadłużeń.

Przykład: ...
...
http://www.firma.egospodarka.pl/159521,Egzekucja-z-wyn...