konto usunięte

Temat: Do 2022 r. rynek robotyki ma być wart 34 mld dolarów....

Do 2022 r. rynek robotyki ma być wart 34 mld dolarów. Rynek robotów osobistych rośnie w tempie blisko 38 proc. rocznie.

W ubiegłym roku na całym świecie sprzedano 294 tys. robotów przemysłowych, podczas gdy jeszcze trzy lata wcześniej było to 178 tys. Dynamika wzrostu jest znacząca nie tylko w przypadku robotów stosowanych w przemyśle, lecz także tych do użytku osobistego i domowego. W latach 2017–2022 dynamika wzrostu rynku robotów osobistych ma wynieść 37,8 proc. średniorocznie. W dobie coraz liczniejszej obecności robotów, coraz bardziej istotne staje się bezpieczeństwo.

International Federation of Robotics (IFR) prognozuje w swoim „World Robotics Report 2016”, że do roku 2019 do fabryk na całym świecie trafi ponad 1,4 mln robotów. To oznacza, że w fabrykach na całym świecie będzie pracowało około 2,6 mln robotów przemysłowych, czyli o milion więcej niż w dotychczas rekordowym 2015 roku.

– Roboty w pewnym sensie są już stanem obecnym, a na pewno są przyszłością, która jest nieunikniona. W tej chwili na świecie, w szczególności w krajach wysoko rozwiniętych, przeprowadza się masę pierwszych prób komercyjnych zastosowań w różnych dziedzinach i sferach naszego życia, więc z małą dozą ryzyka możemy stwierdzić, że jest to już stan obecny – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje Grzegorz Kuliś z firmy Weegree.

Na czele trendu automatyzacji stoi Unia Europejska. To w UE znajduje się 14 z 22 krajów, w których zagęszczenie robotów jest wyższe od średniej. Warto tutaj zauważyć, że dotychczasowymi rekordzistami w UE w dziedzinie tempa instalowania nowych robotów były Czechy i Polska. W krajach tych w latach 2010–2015 skumulowany roczny wskaźnik wzrostu sprzedaży robotów wynosił, odpowiednio 40 i 26 proc. Jednak największych wzrostów IFR spodziewa się w Chinach. To tam ma trafić 40 proc. robotów, które zostaną sprzedane do 2019 roku.

Jak donosi IFR, najłatwiej spotkać robota w fabrykach w Korei Południowej, gdzie jest ich 531 na 10 tys. pracowników. Drugi pod względem zautomatyzowania jest Singapur (398 robotów na 10 tys. pracowników), a następnie Japonia (305 robotów). Dalej znajdziemy już Niemcy (301) i Szwecję (212).

https://innowacje.newseria.pl/news/do-2022-r-rynek-robo...