Temat: Czy żywność może być źródłem lub pośrednim ogniwem...

Główny Inspektor Sanitarny informuje o szczegółach stanowiska Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Odpowiada ono na pytanie, czy – zgodnie z aktualną wiedzą naukową – żywność może być źródłem lub pośrednim ogniwem transmisji wirusa SARS-COV-2?

EFSA podkreśla, że na podstawie doświadczeń z wirusami SARS i MERS można sądzić, że nie dochodzi do infekcji człowieka poprzez żywność wirusem SARS COV-2.


Tak więc jest mało prawdopodobne, aby wirus przenosił się przez żywność, i nie ma dotychczas dowodów aby miało to miejsce. EFSA podkreśla, że stale monitoruje sytuację dot. ogniska zakażenia SARS COV-2, które jest źródłem zachorowań w bardzo wielu krajach.

W zachowaniu bezpieczeństwa mikrobiologicznego żywności istotne jest rygorystyczne zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa żywności, które służą zapobieganiu jej zanieczyszczeniu, w tym również wtórnemu zanieczyszczeniu na etapie dystrybucji i sprzedaży, o czym mowa dalej. Obróbka termiczna a koronawirus Koronowirusy potrzebują do namnażania gospodarza, którym jest człowiek.

Dokładna obróbka termiczna niszczy wirusa, ponieważ koronawirus ulega zniszczeniu gdy zastosuje się odpowiednią kombinację czasu i temperatury np. 60stC przez 30 min. Tak więc w przypadku mięsa, produktów surowych, typowa obróbka cieplna eliminuje zanieczyszczenie mikrobiologiczne, w tym również SARS COV-2.

Jak przenosi się SARS COV-2? ...
Jakie działania może podjąć przedsiębiorca i pracownik branży spożywczej? ...
Jakie działania powinien podjąć świadomy klient-konsument? ...

Do Bezpiecznej Żywności. Źródło: https://gis.gov.pl/

Czytaj więcej na https://biznes.interia.pl/finanse/news-czy-koronawirus-...