konto usunięte
Temat: Czy prokurent może być pełnomocnikiem w umowie z...
Czy prokurent może być pełnomocnikiem w umowie z członkiem zarządu?W art. 210. § 1. k.s.h. przeczytacie, że: W umowie między spółką a członkiem zarządu oraz w sporze z nim spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników.
I choć żaden przepis prawa nie zabrania, aby pełnomocnikiem spółki do zawierania umów z członkami zarządu byli prokurenci, to jednak osobiście stoję na stanowisku, że prokurenci nie powinny być powoływani uchwałą zgromadzenia na pełnomocników. I choć pogląd przeciwny się obroni, zawsze doradzam w tej kwestii ostrożność.
Zgodnie z przywołanym przepisem, w umowie między spółką a członkiem zarządu spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników. Przepis jednoznacznie określa podmioty uprawnione do reprezentacji spółki w umowach zawieranych z członkami jej zarządu, są to rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników. Wydaje się oczywistym, iż prokurent nie może reprezentować spółki w umowach z jego członkami zarządu.
Jednak w zadanym pytaniu chodzi o inną sytuację. Chodzi o osobę prokurenta wybraną przez zgromadzenie wspólników na pełnomocnika do zawarcia umowy z członkiem zarządu. Mimo podnoszonych w doktrynie wątpliwości, można spotkać stanowiska, które dopuszczają, aby zgromadzenie wspólników powołało na pełnomocnika prokurenta. Zwolennicy wychodzą z założenia, że skoro art. 210 §1 k.s.h. nie określa, kto może być pełnomocnikiem spółki to za dopuszczalne uznać również należy udzielenie przez zgromadzenie wspólników pełnomocnictwa do zawarcia umowy z członkiem zarządu prokurentowi. Przywołują przy okazji postanowienie z dnia 7 kwietnia 2010 r. II UZP 5/10, w którym Sąd Najwyższy syttwierdził, iż „członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może być umocowany przez zgromadzenie wspólników do zawarcia umowy o pracę z innym członkiem zarządu”. A jeśli członek zarządu może być pełnomocnikiem, to tym bardziej dotyczy to prokurenta.
Podsumowanie
Zaznaczam, że nie ma jednolitego stanowiska orzecznictwa i doktryny w tej kwestii. Osobiście zalecam, aby do zawarcia umowy zgromadzenie wspólników wybierało osoby nie pełniące funkcji prokurenta. Jeśli jednak, pomimo rozbieżności stanowisk w tej kwestii, chcecie powołać prokurenta na pełnomocnika, myślę, że macie szansę na obronę swojego stanowiska. Na jego poparcie zawsze znajdziecie co najmniej kilka orzeczeń.
W swojej praktyce zawodowej częściej spotykam się jednak z nieświadomością istnienia zasad określonych w art. 210 §1 k.s.h. Pamiętajcie, że umowę z członkiem zarządu zawartą w imieniu spółki przez inny podmiot niż rada nadzorczą lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników uznaje się za bezwzględnie nieważną.
https://zarzadwspolcezoo.pl/czy-prokurent-moze-byc-peln...