konto usunięte

Temat: Choć wielu skazuje go na śmierć, dla polskiego węgla...

Choć wielu skazuje go na śmierć, dla polskiego węgla istnieje życie po życiu.

Węgiel wciąż jest potrzebny. Bez jego koksowej odmiany, niezbędnej w hutach, nie będzie konstrukcji stalowych, a więc także choćby elektrowni wiatrowych. Przemysł motoryzacyjny i lotniczy nie może się obejść bez włókien węglowych. Przetworzony węgiel może być czystym źródłem energii.


W świecie, głównie w Azji, węgiel jest na fali. W Unii Europejskiej stał się chłopcem do bicia. Kto ma rację? W pewnym sensie jedni i drudzy.
Rzecz w tym, by na węgiel spojrzeć obiektywnie, nie ograniczając się ani do wąsko postrzeganej polityki klimatycznej, ani do bezwzględnej afirmacji zysku.
Będziemy o tym rozmawiać już 22 listopada w Katowicach podczas Konferencji Górnictwo.

- Naszą rolą jest odkłamać węgiel; tak, by zaczęto mówić o nim prawdę - stawia sobie cel Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Po pierwsze zatem jeżeli wyeliminujemy węgiel z europejskiej gospodarki, wówczas cały przemysł, który ma z nim związek, "wycieknie" (stąd termin "carbon leak") poza Unię. A razem z nim miejsca pracy, transfery finansowe, ważne elementy budujące koniunkturę gospodarczą. To ów paradygmat zysku i wzrostu. Ale pamiętajmy - emisja wyrzucona poza Europę nie zmniejszy skali globalnego problemu z klimatem.

Po drugie węgiel, oglądany z polskiej perspektywy, to paliwo zapewniające nam bezpieczeństwo energetyczne. Tego faktu też nie sposób lekceważyć.

Po trzecie węgiel zwykle kojarzy się jedynie z procesem prostego spalania. Błąd. Bo węgiel nie jest jedynie paliwem.

Lepiej wykorzystywać go choćby do produkcji koksu i stali. Można z niego pozyskiwać wodór, postrzegany zresztą jako jedno z ekologicznych paliw przyszłości. To z węgla też powstają nanorurki i grafen - materiały o niezwykłych właściwościach chemicznych, mechanicznych, elektrycznych i magnetycznych.

W postaci lotnej ...
...
https://www.wnp.pl/gornictwo/choc-wielu-skazuje-go-na-s...