konto usunięte
Temat: Choć wielu skazuje go na śmierć, dla polskiego węgla...
Choć wielu skazuje go na śmierć, dla polskiego węgla istnieje życie po życiu.Węgiel wciąż jest potrzebny. Bez jego koksowej odmiany, niezbędnej w hutach, nie będzie konstrukcji stalowych, a więc także choćby elektrowni wiatrowych. Przemysł motoryzacyjny i lotniczy nie może się obejść bez włókien węglowych. Przetworzony węgiel może być czystym źródłem energii.
W świecie, głównie w Azji, węgiel jest na fali. W Unii Europejskiej stał się chłopcem do bicia. Kto ma rację? W pewnym sensie jedni i drudzy.
Rzecz w tym, by na węgiel spojrzeć obiektywnie, nie ograniczając się ani do wąsko postrzeganej polityki klimatycznej, ani do bezwzględnej afirmacji zysku.
Będziemy o tym rozmawiać już 22 listopada w Katowicach podczas Konferencji Górnictwo.
- Naszą rolą jest odkłamać węgiel; tak, by zaczęto mówić o nim prawdę - stawia sobie cel Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.
Po pierwsze zatem jeżeli wyeliminujemy węgiel z europejskiej gospodarki, wówczas cały przemysł, który ma z nim związek, "wycieknie" (stąd termin "carbon leak") poza Unię. A razem z nim miejsca pracy, transfery finansowe, ważne elementy budujące koniunkturę gospodarczą. To ów paradygmat zysku i wzrostu. Ale pamiętajmy - emisja wyrzucona poza Europę nie zmniejszy skali globalnego problemu z klimatem.
Po drugie węgiel, oglądany z polskiej perspektywy, to paliwo zapewniające nam bezpieczeństwo energetyczne. Tego faktu też nie sposób lekceważyć.
Po trzecie węgiel zwykle kojarzy się jedynie z procesem prostego spalania. Błąd. Bo węgiel nie jest jedynie paliwem.
Lepiej wykorzystywać go choćby do produkcji koksu i stali. Można z niego pozyskiwać wodór, postrzegany zresztą jako jedno z ekologicznych paliw przyszłości. To z węgla też powstają nanorurki i grafen - materiały o niezwykłych właściwościach chemicznych, mechanicznych, elektrycznych i magnetycznych.
W postaci lotnej ...
...
https://www.wnp.pl/gornictwo/choc-wielu-skazuje-go-na-s...