Edmund Saunders Patrz bio
Temat: 82% Polaków zadowolonych z pracy zdalnej
82% Polaków zadowolonych z pracy zdalnejZ powodu trwającej w naszym kraju pandemii spora grupa Polaków wykonuje swoje obowiązki zawodowe z domu. Większość z nas możliwość pracy zdalnej ocenia dobrze. Wśród jej największych atutów wymieniamy bezpieczeństwo, jakie daje nam w czasach zagrożenia epidemicznego oraz oszczędność czasu, którą generuje brak konieczności pokonywania drogi do i z pracy. Home office ma jednak i swoje minusy – największa grupa pracowników przyznaje, że taki model pracy przyczynia się do spadku ich produktywności - czytamy w najnowszym komunikacie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.
Badania, które Quality Watch zrealizował dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor jeszcze w grudniu, a więc przed wybuchem globalnej pandemii, pokazały, że możliwość pracy zdalnej to dla sporej grupy pracowników coś na kształt benefitu pozapłacowego. Ankietowani wymieniali ją w pierwszej dziesiątce elementów, które w największym stopniu decydują o ich satysfakcji z pracy. O potrzebie pracy w systemie home office mówiło 14 proc. ankietowanych, a 13 proc. deklarowało wręcz, że w jej poszukiwaniu gotowe jest zmienić pracodawcę. Być może już nie będą musieli, ponieważ niespodziewany atak koronawirusa sprawił, że na pracę zdalną zdecydowało się całkiem sporo firm.
Z badania przeprowadzonego przez 4P dla BIG InfoMonitor wynika, że co siódmy z pracowników (14 proc.) łączy obecnie pracę zdalną z pracą w siedzibie firmy, a co piąty (19 proc.) może w pełni poza firmą realizować obowiązki zawodowe. Wśród pracujących zdalnie jest więcej kobiet (39 proc.) oraz osób zamieszkujący peryferia dużych miast (53 proc.), mieszkańców regionu mazowieckiego (46 proc.) oraz małżeństw/par z dziećmi (41 proc.).
Czy w związku z sytuacją epidemiczna pracujesz zdalnie?
Jednocześnie okazuje się, że połowa Polaków nie przeszła na home office, ponieważ nie pozwala jej na to charakter pracy, a 15 proc. nie zrobiło tego, ponieważ ich pracodawca nie daje takiej możliwości.
Z danych BIG InfoMonitor i BIK wynika, że w okres kryzysu wywołanego pandemią ponad 307 tys. firm (aktywnych, zawieszonych i zamkniętych) weszło już z kwotą ponad 32,5 mld zł zaległości wobec banków i kontrahentów.
Praca zdalna, czyli plusy i minusy ...
http://www.egospodarka.pl/163273,82-Polakow-zadowolony...