konto usunięte

Temat: 5 pytań o przedawnienie długu

5 pytań o przedawnienie długu

Przedawnienie długu doczekało się nowych regulacji. Od zeszłego roku co do zasady zadłużenie uznaje się za przedawnione nie - jak dotychczas - po 10 latach, ale po 6. Czy ta zmiana oznacza, że długi znikają wcześniej? Czy pomimo tego wierzyciel może przekazać sprawę firmie windykacyjnej i oczekiwać spłaty długu? Jaka jest różnica pomiędzy długiem przedawnionym a przeterminowanym? Odpowiedzi na te pytania udziela Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych.


Przeprowadzone przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych badania moralności finansowej dowodzą, że spłata długów to dla Polaków jedna z podstawowych wartości, o której ochronę warto walczyć. Znakomita większość, bo aż 95 proc. ankietowanych jest przekonana, że spłacanie zadłużenia jest obowiązkiem natury moralnej. Taki wynik nastraja optymizmem - warto bowiem pamiętać, że wywiązywanie się ze zobowiązań to jeden z fundamentów życia społecznego i gospodarczego i źródło ich rozwoju.

Przeszło 70 proc. z nas uważa również, że nie ma usprawiedliwienia dla zatrudniania się na „czarno” tylko po to, aby uchronić się przed ściąganiem długów z pensji, a 72 proc. za nieakceptowalne uważa działania, które mają prowadzić do unikania spłaty zobowiązań. Mowa tu m.in. o przepisywaniu majątku na rodzinę czy częstej zmianie rachunków bankowych, tak, aby uniemożliwić komornikowi skuteczną egzekucję. Mimo silnych przekonań etycznych, Polacy często wyrażają przekonanie, że przedawnienie długu oznacza, że dług po prostu przestał istnieć, w efekcie czego wierzyciel stracił bezpowrotnie swoje konstytucyjne prawo, jakim jest prawo własności prywatnej.

Czy przedawnienie długu oznacza, że przestaje on istnieć? ...
Jakie mogą być konsekwencje niespłacenia przedawnionego długu? ...
Dlaczego firma windykacyjna informuje mnie o długu znienacka? ...
Czym rożni się dług przedawniony od długu przeterminowanego? ...
(...)
http://www.finanse.egospodarka.pl/153713,5-pytan-o-prz...