konto usunięte

Temat: 4 sposoby na odejścia pracowników

4 sposoby na odejścia pracowników

Poznaj motywy pracownika i rozważ, czy zaoferować mu wyższe wynagrodzenie. Te dwa kroki warto podjąć w sytuacji, gdy jeden z podwładnych oznajmia, że chce odejść z pracy. Jeżeli rozstanie jest już przesądzone, to wówczas należy zastanowić się, czy zespół powinien od razu dowiedzieć się o odejściu swojego członka. Kolejny etap to wprowadzenie nowego podziału obowiązków.


Znalezienie i zatrzymanie pracownika staje się dziś nie lada wyzwaniem, które nierzadko spędza HR-owcom sen z powiek. Specjaliści od zasobów prześcigają się w pomysłach na zagwarantowanie zatrudnionym jak najlepszych warunków. Na benefity pozapłacowe, jak darmowe szkolenia, kursy języka obcego i pakiety są już w wielu firmach standardem. To efekt coraz większej świadomości, że tego rodzaju działania przesądzają o większej lojalności pracowników. Natychmiastowych odejść z pracy nie można jednak wyeliminować w 100%. Pracodawcy, którzy traktują je jak osobistą urazę, popełniają błąd. Jak się zachować w takiej sytuacji, będąc szefem i dlaczego warto rozstawać się z klasą?

Nagła rezygnacja z pracy, może być szokiem dla przełożonego. Jednak, podczas rozmowy z odchodzącym pracownikiem, nie należy dać po sobie tego poznać – emocje są złym doradcą i w takim przypadku nie pomagają nikomu. Dlaczego? Po pierwsze – powinniśmy rozstać się z członkiem naszego zespołu w przyjaznych relacjach.

Rotacja pracowników na polskim rynku pracy jest znaczna. Nie jest powiedziane, że żegnamy kogoś „na zawsze”. Coraz częściej zdarza się bowiem, że pracownik wraca do swojej „starej” firmy, ale już np. na inne stanowisko. Po drugie – jeżeli jest się szefem, czy kieruje się pracą zespołu, z momentem odejścia jednej osoby, trzeba pozostać skupionym i podjąć szereg decyzji, np. trzeba rozwiązać kwestię pojawiającego się wakatu lub objaśnić całą sytuację pozostałym pracownikom. Księgowa, która jest w firmie od 15 lat, oświadcza, że od poniedziałku rozpoczyna nową pracę. Informatyk, który kilka razy zawzięcie starał się o etat w naszej firmie, informuje, że wraz z początkiem nowego miesiąca przechodzi do konkurencji. Takie sytuacje się zdarzają i trzeba umieć na nie odpowiednio zareagować. Pomoże w tym przygotowanie scenariusza, według którego należy postępować w takich przypadkach.

Oto kilka jego najważniejszych punktów.

1. „Dezercja” czy konieczność życiowa? – czyli poznaj motyw pracownika ...
2. Zastanów się, czy zaoferować wyższą pensję ...
3. Oswajanie rzeczywistości – czy powiedzieć o odejściu pracownika? ...
4. Wprowadzenie nowego podziału obowiązków ...
(...)
http://www.firma.egospodarka.pl/153948,4-sposoby-na-od...