Magdalena  Furmanik-Kowalsk a

Magdalena
Furmanik-Kowalsk
a
niezależny krytyk
sztuki współczesnej

Temat: Artystyczne spotkanie z japońską kuchnią

HOarT Studio i Sushi TEKEDA zapraszają 16 kwietnia 2009 o godz. 19.00 na wieczór z kuchnią japońską. W programie otwarcie wystawy „Menu” Agaty Leszczyńskiej oraz spotkanie z książką „Tradycje kulinarne Japonii” Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałek, na dodatek degustacją sushi, a wszystko w klimacie japońskiego baru.

Na wystawie „Menu”, którą oglądać będzie można do 30 czerwca br., zaprezentowana zostanie część z cyklu malarskiego Agaty Leszczyńskiej pod tym samym tytułem oraz designerskie projekty desek do krojenia. Za równo na obrazach, jak i na akcesoriach kuchennych, utrwaliła artystka wizerunki produktów spożywczych – kawałki ryb i mięsa. Wyjęte z rzeczywistości, wyeksponowane na abstrakcyjnych tłach urastają one do miana obiektów sakralnych. Epatują swoją mięsistością i chwilową świeżością. Stają się artystycznym komentarzem otaczającej nas konsumpcyjnej rzeczywistości. Nawiązują i wyśmiewają wszechobecne w miejskiej przestrzeni, nieudolne, supermarketowe reklamy.

Agata Leszczyńska (ur.1982r) - absolwentka Wydzialu Grafiki ASP w Krakowie (wyróżnienie na dyplomie w Pracowni Plakatu prof. Piotra Kunce). W 2005 roku odbyła staż w Ecolé Supérieure Estienne Paris. W 2008 roku była uczestniczką 4 Edycji Available Art, która odbyła się we Freiraum/quartier 21, Museumsquartier w Wiedniu (Austria). Brała udział w akcjach pokonkursowych Samsung Art Master: I Edycji 28 marca 2004 r. w wiosennej scenerii Oranżerii Pałacu w Wilanowie III Edycji 11 czerwca 2006 r. w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. W 2006 zdobywczyni Brązowego Medalu na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Meksyku. Brała udział również w wielu innych zbiorowych wystawach plakatu.

„Tradycje kulinarne Japonii” Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałek to książka poświęcona historii oraz tradycjom kulinarnym Kraju Kwitnącej Wiśni, gdzie poza opisami produktów spożywczych i technik kulinarnych stosowanych w różnych okresach historycznych odnaleźć w niej można ciekawe informacje dotyczące roli jedzenia w życiu Japończyków na przestrzeni dziejów. Znaleźć można w niej odpowiedzi na pytania takie jak: Od kiedy Japończycy jadają sushi? Czy gospodarzowi wypada samemu napełnić kieliszek alkoholem? Czy ryż jest podstawowym pożywieniem Japończyków? Kiedy w Japonii pojawiły się pierwsze restauracje - wcześniej czy później niż we Francji? Jakiej potrawy nigdy nie spróbuje cesarz? Z czego w Kraju Kwitnącej Wiśni przygotowuje się desery i słodycze?

Magdalena Furmanik-Kowalska – organizatorka spotkania, kuratorka wystawy

Spotkanie zorganizowane we współpracy z wydawnictwem Hanami.
http://hanami.pl

Patronat medialny:
GdzieZjeść.info , Foto-Fashion , Pora.pl , Warsaw Voice