Temat: Zioła na dziąsła
Gorzknik kanadyjski – naturalny antybiotyk
Gorzknik kanadyjski (hydrastis canadensis) to jeden z najlepszych naturalnych antybiotyków, od setek lat wykorzystywany był przez Indian Ameryki Północnej przy stanach zapalnych oczu i problemach z trawieniem. Eksploatacja zioła doprowadziła do tego, że obecnie dzika populacja rośliny jest zagrożona wyginięciem, aby móc wykorzystać ją w celach leczniczych, uprawiana jest na plantacjach m. in. w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Tabletki i kapsułki produkowane są z ekstraktu z korzeni i kłączy gorzknika.
Zioło stosowane jest zewnętrznie jest w celu zwalczenia grzybicy i skaleczeń. Do użytku wewnętrznego zaleca się przy różnych stanach zapalnych, wrzodach żołądka, biegunce. Jest również doskonałym środkiem wspomagającym leczenie: paradontozy, zapalenia dziąseł, zapalenia migdałków, anginy, zapalenia płuc.
Gorzknik jest także efektywny w zwalczaniu chorób przewodu pokarmowego, m. in. wrzodów żołądka i dwunastnicy, hemoroidów, zakażeń bakteryjnych. Pomaga w leczeniu schorzeń jelit i okrężnicy. Poleca się go też przy zapaleniu spojówek, oraz problemach z układem płciowym – bolesnym miesiączkowaniu, nadżerkach szyjki macicy, chorobach prostaty.
Niestety, gorzknik, ze względu na kosztowną produkcję, jest dość drogi. Ponadto, standardowa dawka (250 – 500 miligramów trzy razy dziennie) jest bezpieczna, ale przyjmowanie większej ilości medykamentu może skutkować problemami gastrycznymi. Gorzknika nie powinny zażywać osoby z nadciśnieniem oraz kobiety w ciąży.
INNE;
Chamosaldont Gel – legendarny, choć trochę zapomniany preparat torfowy Tołpy oparty na bazie wyselekcjonowanego torfu oraz wyciągów z szałwi i rumianku. Zmniejsza objawy stanu zapalnego, obrzęk, ból i krwawienie. Działa gojąco, przeciwzapalnie i ściągająco. Wskazaniami są zapalenia przyzębia, choroby błony śluzowej jamy ustnej, afty, opryszczka. Lek dodatkowo zawiera salicylany – osoby wrażliwe powinny zachować ostrożność.
Salviasept – preparat wieloskładnikowy. Zawiera głównie ekstrakty z rumianku, szałwi, krwawnika oraz olejki tymiankowy, majerankowy, miętowy, goździkowy. Złożona kompozycja nadaje preparatowi działanie antyseptyczne, przeciwzapalne, ściągające, ale również udrażnia drogi oddechowe. Może być stosowany nie tylko do płukania jamy ustnej, lecz także do kąpieli i w aromaterapii. Wskazaniami do zastosowania są: stany zapalne w obrębie jamy ustnej i gardła, choroby dziąseł, w tym paradentoza, angina, choroby migdałków, a w formie inhalacji nieżyt nosa i dolegliwości górnych dróg oddechowych.
Grażyna T. edytował(a) ten post dnia 02.05.10 o godzinie 14:46