Grażyna T.

Grażyna T. specjalista d/s
bhp,pasjonatka magii
roślin - zapraszam
d...

Temat: WASAK: Zioło przeciw astmie i innym dolegliwościom

Lecznicze właściwości Justicia anthatoda Nees (rodzina Acanthaceae) są znane w Indiach i kilku innych krajach od tysięcy lat. Roślina ta, nazywana w Indiach „wasak’’, stanowi tradycyjny składnik wielu preparatów usuwających kaszel, astmę i zapalenie oskrzeli. Liście jej zawierają olejek eteryczny oraz alkaloidy chinazolinowe: wazycynę, wazycyon i dezoksywacynę.Korzeniach występują wazycynę ,peganina,2-hydroksy-4-glukozylo-oksychalkon. Kwiaty zawierają beto-sitosterolo-D-glukozyd, kempferol i jego glikozydy, a także bioflanowoid-kwercetynę.
liście stosuje się w leczeniu zaburzeń układu oddechowego. Badania naukowe przeprowadzone w ciągu ostatnich trzech dekad wykazały, że alkaloidy, wazycyna i wazycynon, zawarte w liściach, posiadają właściwości pobudzające czynność oddechową. Wazycyna w niskim stężeniu powodowała rozszerzenie oskrzeli i rozluźnienie mięśnia tchawiczego. W wysokich stężeniach zapewniała znaczącą ochronę przed skurczem oskrzeli wywołanym histaminą u świnek morskich. Stwierdzono, że wazycynon, produkt samoulteniania wazycyny, wywiera działanie rozszerzające oskrzela zarówno in vitro, jak i in vivo. W innym badaniu wazycyna wykazała znaczne właściwości rozszerzające oskrzela oraz silne działanie pobudzające czynność oddechową, podczas gdy wazycynon spowodował rozluźnienie mięśnia tchawiczego in vitro, a zwężenia oskrzeli in vivo. Z dwóch alkaloidów opisanych wyżej, wazycynon jest silniejszy niż wazycyna i posiada właściwości przeciwastmatyczne porównywalne z działaniem kromoglikanu dwusodowego.

Liście wasaka wywierają również działanie wykrztuśne, moczopędne i owadobójcze. Pobudzają macicę. W śpiewaniu nadają głosowi słodkie brzmienie. Leczą także następujące choroby: duszność, czkawka, choroby reumatyczne, malaria, gorączka, świerzb, trąd, inne choroby skóry, choroby żołądka i jelit, biegunka, czerwonka, kolka, wymioty, żylaki odbytu z objawem krwawienia, żółtaczka. Zewnętrznie stosuje się je również w obrzęku, bólach głowy, neuwralgii. Suszone liście wasaka stosuje się w postaci naparu lub proszku oraz papki do okładów. Skuteczność zioła zależy od jego właściwego przygotowania i dawkowania. Sposób użycia podany na opakowaniu jest do powszechnego użytku i nie należy go uważać za ogólnie obowiązujący.


Obrazek