Grażyna
T.
specjalista d/s
bhp,pasjonatka magii
roślin - zapraszam
d...
Temat: Majowy miodek z mniszka lekarskiego
Teraz jest najlepsza pora, by zrobić w domu miód z mniszka lekarskiego. To świetny substytut miodu pszczelego, a tak samo jak ten z ula, zawiera wiele cennych składników i ma właściwości wzmacniające i oczyszczające organizm, szczególnie przy schorzeniach wątroby. Miód z mniszka lekarskiego skutecznie leczy chrypkę, kaszel, warto go podawać przy przeziębieniu.Składniki:
500 kwiatostanów (bez łodyżek, ale z zielonymi szypułkami) mniszka lekarskiego
1 l wody (źródlanej, mineralnej)
1 kg cukru
1 cytryna
dodatkowo:
kawałek gazy
Zbieramy na łące (położonej z dala od ulicy!) 500 kwiatków mniszka. Po powrocie do domu rozsypujemy je na arkuszu białego papieru i pozostawiamy na kilka godzin, żeby pozbyć się ewentualnych lokatorów;). Następnie zalewamy kwiatki litrem wody (nie płuczemy ich), dodajemy umytą i pokrojoną w plastry cytrynę razem ze skórką. Gotujemy około 20 minut pod przykryciem i odstawiamy na 24 godziny.
Następnego dnia przecedzamy wywar, odciskając kwiatki przez gazę. Kwiatki i cytrynę wyrzucamy, a do wywaru wsypujemy kilogram cukru. Gotujemy na małym ogniu przez 2 godziny, często mieszając. Odstawiamy.
Trzeciego dnia ponownie podgrzewamy nasz miodek i gorący przelewamy do wyparzonych wcześniej słoiczków. Zakręcamy i odwracamy do góry dnem.
Miód z mniszka lekarskiego cudownie sprawdza się jako środek do słodzenia herbaty oraz jako dodatek do słodkich kanapek czy deserów.
Jedyną jego wadą jest to, że zawiera sporo cukru, ale ma dużo właściwości zdrowotnych, pięknie pachnie, jest aromatyczny i pyszny.