Grażyna T.

Grażyna T. specjalista d/s
bhp,pasjonatka magii
roślin - zapraszam
d...

Temat: magia konwali

Konwalia majowa to bylina której uprawa należy do najprostszych, dlatego stała się ulubioną rośliną początkujących ogrodników. Stanowisko półcieniste do cienistego, nie za chłodne, gleba żyzna, umiarkowanie wilgotna, bogata w składniki pokarmowe. Dobrze sprawdza się gleba leśna. Jeśli konwalia zbytnio się rozrośnie nadmiar trzeba jesienią wykopać lub wyraźnie ograniczyć przeznaczone dla niej miejsce. Konwalię dobrze rosną jak jesienią dodany trochę komposty a raz na 3 lata nieco podnawozimy, nawozami z zawartością wapnia. Nawozy azotowe powodują silny wzrost liści przy jednoczesnym ograniczeniu kwitnienia. Rozmnażanie przez podział rośliny po przekwitnięciu lub przez wysiew nasion.
W medycynie chińskiej konwalia jest znana już w starożytności i tak jak do tej pory tak i w ów czas była stosowana jako lek w chorobach serca.
W progi medycyny naukowej wprowadził konwalię prof.,Siergiej Botkin w 1881r.
Konwalia była kiedyś symbolem wiedzy i sztuki medycznej.
Zdobiła ołtarze, wizerunki świętych, księgi liturgiczne.
W średniowieczu i później pojawiała się na wizerunkach lekarzy i uczonych, np. Mikołaja Kopernika

Zastosowanie:

Urocza roślina okrywowa na zacienione miejsca pod drzewami i krzewami. Konwalia nadaje się także do uprawy w pojemnikach i misach. Z kwiatów wiąże się małe bukieciki. Byliny bardzo proste w uprawie polecane początkującym ogrodnikom.
Zbiór i Konserwacja:

Konwalia jest rośliną leczniczą. Surowiec leczniczy stanowi kwiatostan z liśćmi. Liście zbieramy zawsze przed pojawieniem się kwiatów w dniu suche. Suszymy w dość wysokiej temperaturze w miejscach bez bezpośredniego nasłonecznienia. Promienie słoneczne rozkładają związki czynne znajdujące się w roślinie. Kwiatostany wraz z liściem je otaczającym suszymy w temperaturze pokojowej w suchych ciemnych miejscach. Susz przechowujemy w ciemnych suchych miejscach.

Właściwości i działanie lecznicze:

Konwalia jest wartościowym lekiem nasercowym (glikozydem nasercowym – najsilniejsze działanie ze wszystkich znanych glikozydów). Zwiększa siłę skurczu i ma silny wpływ na serce. Stosowana w przypadku ostrej niewydolności serca, w zaburzeniach serca, wadach zastawki sercowej. Zioła konwalii są dobrze tolerowane przez osoby w podeszłym wieku. Konwalia wykorzystywana jest do produkcji leczniczych alkoholowych nalewek z konwalii. Stosując preparaty z tej rośliny należy pamiętać, iż jest to roślina silnie trująca, zatrucia są śmiertelne przy przedawkowaniu. Wszelkie stosowanie warto skonsultować z lekarzem lub farmaceuta
Konwalia jak afrodyzjak
Według legendy konwalia powstała z łez Ewy wygnanej z raju, a ponieważ ułożenie jej kwiatów przypomina drabinę – średniowieczni mnisi nazywali tę roślinę „drabiną do nieba”. W średniowieczu konwalia zdobiła ołtarze i wizerunki świętych. Roślina ta często używana była do zaklęć miłosnych. Według podań ludowych kwiat ten pozwala uwolnić energię seksualną i otworzyć się na pełnię zmysłowych doznań. Dlatego często bywa stosowany jako afrodyzjak. Podobnie jak fiołek ma ułatwiać zajście w ciążę. Sadzi się ją na cmentarzach gdyż posiada moc łagodzenia bólu po stracie bliskiej osoby. Uwalnia od poczucia winy oraz ułatwia również koncentrację. Konwalia pomaga też twórcom bowiem sprzyja poczynaniom artystycznym, zachęca do kreatywności i wprowadzania zmian.

W magii;
poza szczodrością używa się konwalii do zaklęć miłosnych, konwalia pozwala poczuć, ale i zrozumieć potrzeby zmysłowe, sprzyja płodności ułatwia zajście w ciążę, sprzyja poczynaniom artystycznym.
Konwalia inspiruje i zachęca, by wprowadzać zmiany, urozmaica życie we wszystkich sferach.
Pomaga odciąć się od przeszłości, pozwala ujawnić brak harmonii seksualnej w związku.
Konwalia usuwa stare, zadawnione blokady seksualne, uwalnia od poczucia winy, fałszywego wstydu, pozwala otworzyć się na pełnię doznań zmysłowych. Konwalia poprawia pamięć, ułatwia koncentrację.

Uwagi:
Wszystkie części rośliny są silnie trujące, szczególnie narażone są małe dzieci które mogą zjeść czerwone owoce konwalii. Znane są przypadki zatrucia po wypici wody z wazonu w którym stały konwalie. W Polsce konwalia majowa znajduje się pod ochroną. W Europie konwalia jest symbolem szczęścia, czystości, skromności i młodości. Kwiat jest narodową rośliną Finlandii.


Obrazek


majowy rytuał będzie miał na celu to co jest przesłaniem konwalii czyli szczodrość.
Pod słowem szczodrość kryje się wiele spraw, szczodrość bowiem dotyczy tego wszystkiego co los hojną ręką nam da.
Może zatem być to urodzenie oczekiwanego dziecka, otrzymanie pracy, powrót do zdrowia, każda sprawa w wyniku której jesteśmy wdzięczni losowi.
No cóż los działa hojnie też w przeciwną stronę, ale rytuał będzie dotyczył tego co pragniemy dostać od losu, z czego mamy się cieszyć.

Aby przygotować się do rytuału potrzebujemy:

- Trzy gałązki konwalii
- Trzy listki trójlistnej koniczyny
- Sitko
- Gaza

Na sitko w miarę szerokie o średnicy około 15-20 cm nałożyć gazę, którą trzeba umocować wokół sitka gumką, lub tasiemką, bądź poprzyklejać przylepcem, tak by od spodu dochodziło powietrze.
Trzy gałązki konwalii posiekać wraz z trzema listkami koniczyny, ułożyć na gazie, postawić w miejscu przewiewnym, w miarę ciepłym.
Poczekać na całkowite wysuszenie roślin.
Dobrze wysuszone rośliny utrzeć w moździerzu na proszek.
Następnie przesypać do ładnego naczynia, lub pudełka.
Konwalia jest rośliną szczodrości, podobnie koniczyna. Trójka w magii przewija się bardzo często i ogólnie rzecz biorąc jest symbolem spełnienia.
Nasz proszek zawiera wielokrotność trójki. Proszek wykorzystujemy do wszystkiego, co pragnęlibyśmy otrzymać od losu.

Rytuał

Potrzebne do wykonania:
- Proszek z symbolicznych roślin
- Czysta kartka papieru
- ołówek lub długopis

Na kartce papieru, ładnie starannie napisać u góry prośbę np. „proszę o to by powiódł się egzamin” lub proszę aby udało mi się dostać pracę.
Musi być konkretna wskazówka czego dotyczy prośba.
Następnie stałe słowa w każdym przypadku kiedy będzie konieczność proszenia o coś.

Krótka inwokacja:

„Trójco symbolem spełnienia będąca,
Daj, aby dla mnie zaświecił blask Słońca”

Na kartkę z prośbą i inwokacją sypiemy trzy, sześć lub dziewięć szczypt proszku z magicznych roślin, powtarzając swoją prośbę, wraz z inwokacją tyle razy ile razy była dosypywana szczypta proszku.
Następnie proszek zawijamy w kartkę na której jest prośba i inwokacja.
Tak przygotowaną prośbę musimy spalić, najlepiej z dala od ludzi, na działce lub w innym miejscu, mając jednak na uwadze bezpieczeństwo otoczenia.

Trzeba pamiętać, że sucha ściółka w miejscu w którym spalamy karteczkę może być przyczyną pożaru.
Proszę mieć zatem otwarty umysł na możliwość dodatkowych wydarzeń.

To już zakończony rytuał, spełni się zawsze jeśli jest starannie przygotowany.
Czyli - do egzaminu trzeba się wcześniej przygotować, aby znaleźć dobrą pracę również trzeba zaprezentować się godnie.
Samo nic nie przychodzi.Grażyna T. edytował(a) ten post dnia 04.12.11 o godzinie 10:58