Adam
Dębowski
Psycholog biznesu,
Doradca, Trener
Temat: NLP III Generacji - czym jest?
Wiele osób pyta czym jest tak naprawdę NLP III Generacji. Czym się różni od II?Samą koncepcję znam od Roberta Diltsa, który zainspirował mnie do rozmyślań. Gdy łącznie po 3 miesiącach spędzonych w USA i Australii u Tada Jamesa doświadczyłem więcej, a następnie zacząłem inaczej pracować ze sobą i innymi, powstały poniższe wnioski, które są według mnie ramami NLP III Generacji.
Oto MOJA perspektywa:
NLP III Generacji wykorzystuje odkrycia i metody II Generacji jednocześnie zmieniając ramy i podejście do pracy z człowiekiem. Jest to niczym powrót do korzeni, do źródeł NLP, czyli do geniuszy: dr Miltona Ericksona, czy dr Virginii Satir. II Generacja silnie koncentrowała się na technikach i metodach oraz na tym, aby szybko osiągnąć efekt, zapominając często o kluczowych aspektach pracy Ericksona i Satir, czyli ich głębokiego i intuicyjnego podejścia do pracy nad zmianą.
Uważam, że współcześni przedstawiciele i mistrzowie III Generacji to:
* Robert Dilts
* Stephen Gilligan
* Tad James
Najważniejsze zasady NLP III Generacji:
* Źródło zmiany zależy od głębokiego kontaktu na poziomie nieświadomym i na poziomie wartości, a nie siły autorytetu trenera i magii techniki.
* Pracujemy nad rozwojem Intuicji i kontaktu z podświadomością, a nie tylko na szybkim efekcie, „bo cel jest najważniejszy”.
* Patrzymy na człowieka holistycznie, a nie tylko na symptomy. Łączymy więc podejście psychologii społecznej, psychologii głębi (Jung, Graves), neurologii, psychosomatyki. Bierzemy pod uwagę jego przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Korzystamy z poziomów: świadomego, podświadomego i nadświadomego.
* Podczas pracy z klientem to ON jest najważniejszy, Ty mu towarzyszysz. Nie narzucasz, pomagasz mu odkryć jego zasoby.
* Efekt zmiany wewnątrz zależy od jakości połączenia z podświadomością.
* Efekt coachingu zależy od jakości połączenia z klientem.
* Rozróżniamy problemy powierzchniowe (uwaga: nie powierzchowne) i głębokie – wpływa to na dobieranie odpowiednich narzędzi pracy. Niektóre problemy można rozwiązać szybko np. poprzez submodalności, ponieważ są na powierzchni. Inne wymagają głębszego spojrzenia np. poprzez pracę na wartościach i tożsamości. Klasyczne metody przekotwiczenia nie wystarczają.
Dlaczego niektóre środowiska zdecydowały się wprowadzić termin III Generacja? Jedna przyczyna to powyższe założenia. Druga to aspekt marketingowy, ponieważ, niestety, NLP wykorzystywane w manipulacji zyskało złą sławę. Dlatego III Generacja pozwala odciąć się od tego, zarazem nie przekreślając potencjału, który Bandler z Grinderem rozpoczęli.
Pozdrawiam
Adam