Maciej Wojewódka

Maciej Wojewódka analityk, manager,
badacz, organizator,
uhonorowany za kr...

Temat: Nieznany świat i stereotypy

Robert Mikołajek:
Reasumując:
organizmy żywe identyfikują się w układach rezonansowych podobnie jak układy
elektroniczne (np komórki w sieciach) i wtedy układ adaptacyjny podejmuje > decyzję o identyfikacji

Mrówki bardzo efektywnie przeciwdziałają gradacjom paprocha cetyniaka

Cytując te wypowiedzi zastanawiam się czy nie udało by się ich wykorzystać do zainicjowania metody bodźca losowego, uzupełnionej (przykładowo) o metody odskoczni, odrzucenia i metaforycznych przekształceń, w celu znalezienia rozwiązania konfliktu palestyńsko – izraelskiego, chociaż rozwiązanie problemu stwarzanego przez prawdopodobieństwo uzyskania broni jądrowej przez Iran wydaje mi się łatwiejsze.

Metoda bodźca losowego została zaprezentowana przez Edwarda de Bono, światowej sławy specjalisty od myślenia lateralnego. Podał on przykład wykorzystania łańcucha syntetycznych skojarzeń pomiędzy żabą, a rozwiązaniem problemów braku wystarczającej ilości nauczycieli w krajach trzeciego świata. W skrócie łańcuch skojarzeń wyglądał w ten sposób:

Żaby są duże i małe – małe żaby to kijanki – kijanki mają ogony – nauczyciele też mogą mieć ogony (wprowadzenie żartu) – ogony nauczycieli to dwóch asystentów, którzy przejmują stopniowo od nich coraz więcej obowiązków. I ilość ich może się podwajać, co będzie powodować przybywanie nauczycieli w coraz szybszym tempie.

Przy okazji nasuwa mi się pytanie jak Iran zareagowałby na groźbę natychmiastowego wycofania wojsk NATO z Afganistanu?

Oczywiście takie działania powinne były by zostać poprzedzone odpowiednimi porozumieniami.Maciej Wojewódka edytował(a) ten post dnia 06.08.10 o godzinie 14:37
Maciej Wojewódka

Maciej Wojewódka analityk, manager,
badacz, organizator,
uhonorowany za kr...

Temat: Nieznany świat i stereotypy

Cieszę się że moje rozważania okazują się realistyczne.

Oto link do dzisiejszego artykułu w "Gazecie Wyborczej" (08.10.2010) autorstwa Wojciecha Jagielskiego- "Można się dogadać z Talibami?"
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80269,8479376...Maciej Wojewódka edytował(a) ten post dnia 08.10.10 o godzinie 16:07
Maciej Wojewódka

Maciej Wojewódka analityk, manager,
badacz, organizator,
uhonorowany za kr...

Temat: Nieznany świat i stereotypy

A dzisiaj natrafiłem na kolejną informację, której uprzednio nie znałem, a wskazującą co najmniej na udział Iranu w zamachu na Wrold Trade Center 11 września 2001 roku:
http://wiadomosci.onet.pl/swiat/iran-zaplaci-odszkodow...Maciej Wojewódka edytował(a) ten post dnia 22.05.11 o godzinie 13:19

Temat: Nieznany świat i stereotypy

Ze swojej strony mogę napisać, że w okresie lat dziewięćdziesiątych XX wieku nie posądzano z reguły poszczególnych grup o terroryzm, jak al Kaidę, a państwa (m.in. atak na ambasady Kenii i Tanzanii w 1998 roku). To nastawienie zmieniło się po 11/9. Jakby powrotem do tego poprzedniego myślenia stał się jednak atak na Irak w 2003 roku.
Maciej Wojewódka

Maciej Wojewódka analityk, manager,
badacz, organizator,
uhonorowany za kr...

Temat: Nieznany świat i stereotypy

W związku z planami wycofania wojsk amerykańskich z terytorium Iraku, pod koniec bieżącego roku, warto się także przyjrzeć obecnym stosunkom tego kraju z Iranem i ich przyszłej dynamice, w kontekście ewentualnej możliwości upadku rządów Assada w Syrii, będącego ważnym arabskim sojusznikiem Teheranu. Należy tutaj dodać, że osłabienie więzi syryjsko - irańskich leży m. in. w interesie państw NATO.
http://www.gloria-center.org/iran-strikes-across-borde...

http://www.bliskiwschod.pl/1316250189,0,zamieszki-w-sy...

Z drugiej strony pojawiają się obawy związane z przyszłymi władzami Syrii, zwłaszcza w Izraelu. Rozważa się m. in. ewentualne efekty związane z przyszłym udziałem w rządzie - syryjskiej frakcji "Braci Muzułmanów", uprzednio krwawo prześladowanych przez obecnie rządzącą tym krajem mniejszość.

Jak na razie Assad trzyma się mocno, a próby doprowadzenia do jego upadku są zbieżne z dążeniem do choćby częściowego zniwelowania sytuacji powstałej w wyniku pogorszenia się jej po znacznym osłabieniu dwu sąsiadów Iranu - Iraku i Afganistanu.

Syria jest krajem w 74 procentach zamieszkałym przez sunnitów ale rządzonym przez klan szyitów - alawitów, religii uważanych przez tych pierwszych za herezję, z powodu odbiegania ich doktryny i praktyk religijnych od konserwatywnego islamu. Wśród świąt obchodzonych przez alawitów znajduje się chrześcijańskie święto Laila al-Milad (odpowiednik Święta Bożego Narodzenia), a sami allawici uznają również proroków chrześcijańskich i żydowskich.

Państwo to graniczy z będącą członkiem NATO sunnicką Turcją, w 90 procentach sunnicką Jordanią, chrześcijańsko - muzułmańskim Libanem oraz Izraelem. Ma dostęp do Morza Śródziemnego.

Na zakończenie kilka szacunkowych danych ekonomicznych z ostatnich lat dotyczących Syrii w porównaniu z Polską.

Wzrost gospodarczy (oba państwa przetrwały ostatni kryzys ze wzrostem gospodarczym):

Syria - 4,5 % (2008), 6 % (2009), 3,2 % (2010)
Polska - 5,1 % (2008), 1,7 % (2010), 3,8 % (2010)

Stopa bezrobocia:

Syria - 8,5 % (2009), 8,3 % (2010)
Polska - 11 % (2009), 12,1 % (2010)

Ilość osób żyjących poniżej granicy ubóstwa, według danych z 2006 roku, była szacowana w Syrii na 11,9 %, a w Polsce ilość osób zagrożonych ubóstwem w 2007 roku na 12 % (według szacunków Eurostatu).

Pomimo porównywalnych wyżej przedstawionych parametrów ekonomicznych oczywiście dochód narodowy na głowę mieszkańca w Polsce jest kilka razy większy niż w Syrii.

Poza danymi z Eurostatu, dokonując powyższego porównania wielkości ekonomicznych, skorzystałem także z danych "The World Factbook", opracowanych przez CIA.
https://www.cia.gov/library/publications/the-world-fact...Maciej Wojewódka edytował(a) ten post dnia 26.09.11 o godzinie 18:45

Temat: Nieznany świat i stereotypy

Faktycznie w obecnej sytuacji geopolitycznej, NATO może postrzegać co najwyżej sojusz irańsko - syryjski, jako doraźne zło konieczne, ewentualnie na tej bazie chcieć skrycie przeciwdziałać sunnickiemu żywiołowi arabskiemu (rewolucje arabskie 2011), ale to bardziej w przyszłej perspektywie.

Choć nie jest wykluczone, iż ten sojusz aczkolwiek wrogi wobec NATO w przyszłości może odegrać jakąś pozytywną rolę dla krajów Zachodu.
Obecnie uważa się, że sojusz syryjsko - irański wspierają w pewnym zakresie Rosja i Chiny. Gdyby jednak siły w Egipcie, Tunezji, krajach Zatoki przyjęły stanowisko antyzachodnie, bądź bardziej anty-izraelskie, można się spodziewać, iż Zachód będzie inaczej postrzegał Iran (jako potencjalną przeciwwagę dla wpływów sunnickich).

Ogólnie z tego co czytałem Zachód nie jest zainteresowany powstaniem jakiegoś ponadnarodowego państwa arabskiego w stylu UE, bowiem od momentu zakończenia I wojny światowej, siły zachodnie stale próbują zapobiec takiemu scenariuszowi (sojusz irańsko - syryjski to także policzek dla jedności świata arabskiego). Zdaniem I. Lucticka ("The Absence of Middle Eastern Great Powers") w historii świata arabskiego istniało trzech przywódców, którzy próbowali wzmocnić żywioł arabski na arenie międzynarodowej - egipski Naser, i Muhammad Ali oraz iracki S. Husajn. W ogóle Egipt i Irak, to państwa które rywalizują o przywództwo w świecie arabskim. Tak było już od wieków.

Arabia Saudyjska z racji istnienia na jej terytorium miejsc kultu (obecnie aspekt ropy), też pozostaje silnym graczem, ale jej pozycja, podobnie jak Syrii jest trochę słabsza.

Ale niewykluczone, że w XXI wieku nastąpi zmiana liderów.Marcin -. edytował(a) ten post dnia 27.09.11 o godzinie 20:33
Maciej Wojewódka

Maciej Wojewódka analityk, manager,
badacz, organizator,
uhonorowany za kr...

Temat: Nieznany świat i stereotypy

Wracając do moich rozważań na temat wzmacniania pozycji Iranu, po osłabieniu mogących mu zagrażać sąsiadów - Iraku i Afganistanu przez Stany Zjednoczone i państwa NATO - obecnie pojawiają się oczywiste efekty tej sytuacji jaką się stało zagrożenie przez Teheran blokady cieśniny Ormuz, przez którą transportuje się znaczącą dla gospodarki światowej ilość ropy naftowej, w odwecie za zapowiadane sankcje na ten kraj, zmierzające do powstrzymania jego nuklearnego programu zbrojeniowego.

Ponadto powiększający się deficyt budżetowy Stanów Zjednoczonych oddala możliwość interwencji zbrojnej przeciwko Iranowi, który najprawdopodobniej dalej będzie rósł w siłę, gdy nasz obszar kulturowo - cywilizacyjny zmierza w kierunku chaosu, który prawdopodobnie zaowocuje silnym krachem społeczno - gospodarczym.
http://www.goldenline.pl/forum/989186/prawo-rodzinne-p...Maciej Wojewódka edytował(a) ten post dnia 04.01.12 o godzinie 14:41

Temat: Nieznany świat i stereotypy

Wraz z początkiem rewolucji przemysłowej, szczególnie w 19 wieku, świat Zachodu stanął w obliczu poważnych zmian natury społecznej i ekonomicznej. Jeśli jednak ekspansja Zachodu w 19 wieku, także w aspekcie demografii była wyraźna, to już 21 wiek przedstawia się zgoła odmiennie. Tymczasem jednak w takich krajach jak Egipt, czy Iran obecny wskaźnik ekspansji demograficznej jest znacznie wyższy aniżeli Zachodu w 19 wieku.

Czyżby szereg niekorzystnych tendencji zapowiadanych przez G. Wellsa w "Wyspie doktora Moreau", znalazł odbicie w sytuacji Zachodu 21 wieku? Czyżby Zachód powoli stawał się taką wyspą, zamieszkałą przez "zwierzęta", skazaną na zagładę z rąk niebezpiecznych szaleńców??
Niszczenie to może dotyczyć naruszenia pewnego delikatnego balansu, jaki istnieje pomiędzy rozwojem nauki, a zachowaniami wynikającymi z natury człowieka... Tymczasem globalizacja, kultura masowa niesie coraz bardziej postępującą "robotyzację" człowieka, zaś społeczeństwa Zachodu wydają się pozostawać szczególnie na nią podatne. Jednym słowem technika zdominowała zachowania wynikające z natury...

Czy wobec tego społeczeństwa Bliskiego Wschodu pozostają bardziej odporne na tego typu niekorzystne tendencje, wynikające z zastosowania "inżynierii społecznej"? Czy też może poprzez występujący tam fanatyzm religijny, ulegają jej w podobnym stopniu, tylko na innych płaszczyznach??
Maciej Wojewódka

Maciej Wojewódka analityk, manager,
badacz, organizator,
uhonorowany za kr...

Temat: Nieznany świat i stereotypy

Marcin -.:
Czyżby szereg niekorzystnych tendencji zapowiadanych przez G. Wellsa w "Wyspie doktora Moreau", znalazł odbicie w sytuacji Zachodu 21 wieku? Czyżby Zachód powoli stawał się taką wyspą, zamieszkałą przez "zwierzęta", skazaną na zagładę z rąk niebezpiecznych szaleńców??

Zapraszam do dyskusji na temat niektórych zachowań w Europie, pojawiających się w tle negocjacji z Iranem, dotyczących jego działań z zakresu programu nuklearnego - na stronę:
http://www.goldenline.pl/forum/2927596/gafa-odwrocenie...Maciej Wojewódka edytował(a) ten post dnia 10.06.12 o godzinie 13:35

Następna dyskusja:

wróżka i nieznany świat :)




Wyślij zaproszenie do