Temat: Proste pytanie do wszytkich w tej grupie

Ireneusz P.:
Witaj,
Prowadzę małe badanie na temat zanikania koncepcji i teorii w biznesie i ich trwałości. Tak jak już wcześniej napisałem. Człowiek nie wie jak używać koncepcje/ nie zna celu/ do czego służy i zaczyna dopisywać jej użytkowość według własnego uznania. Może za jakiś czas skończy SixSigma jak ISO, Kaizen itd. Patrz odpowiedź Pawła.

Hej, uważam temat badania za bardzo trafiony i potrzebny. Podczas kilku ostatnich lat miałem przyjemność pracować z około 30 przedsiębiorstwami, które w większości miały za sobą próby (mniej lub bardziej udane) wdrażania strategii/metodologii/narzędzi w ramach swoich struktur/procesów/produktów.

Zacznę od tyłu, trochę naokoło i dla części pewnie kerygodnie: moim zdaniem w Polsce nigdy nie było komunizmu - w Polsce panował nieudolny socjalizm - komunizm z założenia oznacza harmonię.
Sądzę, że z six sigmą jest bardzo podobnie - same założenia i metody, którymi się posługuje potafią naprawdę wiele poprawić jednakże sama implementacja to strzał we własne kolano... Jednym z podstawowych założeń six sigmy jest to, że używamy jej gdy nie znamy źródła problemu, natomiast w 90% przypadków, z którymi się spotkałem (w szczególności gdy w przedsiębiorstwie istnieje "program certyfikacji") to totalny przerost formy nad treścią i malowanie trawy na zielono na zasadzie - wiem od początku co i jak należy zrobić, przygotuję 30 niepotrzebnych analiz, powyżywam się na danych, wygeneruję stos nikomu niepotrzebnej dokumentacji, a na końcu dostanę papier (certyfikat), albo pochwalę się przed zarządem jak bardzo niezbędną wartością dla firmy jest moja praca....

Jeżeli chodzi o ISO... no cóż... Ponad połowa firm z jakimi miałem do czynienia chwali się "certyfikatem ISO 9001" a coś takiego nie istnieje (certyfikat zgodności SZJ z normą ISO 9001) co już świadczy o tym po co było robione całe zamieszanie... (kontrahent wymaga lub takowa informacja cieszy oko na stronie www).

Reasumując - uważam, że ww koncepcje "umierają" dlatego, że wdrażane są na takiej zasadzie jak handlarz "picuje" samochód żeby go szybciej/drożej opchnąć (mechanika ledwo dyszy, a podwozie rdzewieje...) i przy takim podejściu poprostu nie są w stanie wygenerować dla przedsiębiortstwa długofalowych korzyści.

Pozdrawiam.

konto usunięte

Temat: Proste pytanie do wszytkich w tej grupie

Andrzej ciekawa uwaga. W dużych korporacjach to już koszmar. Ludzie siedzą po 12 godzin w robocie na spotkaniach. Zasypywani mailami na które nie mają czasu odpowiedzieć.
Czyli nowe teorie powinny być robione na zasadzie. Jedno słowo które jest jedno-znaczne i określa cel działań. I nie ważne co robisz ważne być to osiągnął. TOC jest bliskie tego, ale metodologia jest czasami w TOC zabójcza.Ireneusz P. edytował(a) ten post dnia 27.03.13 o godzinie 16:29
Tomek Błach

Tomek Błach Six Sigma Black Belt
- Koordynator WCM

Temat: Proste pytanie do wszytkich w tej grupie

Odpowiadając na twoje pytanie Irku: Six Sigma stawia sobie z matematycznego punktu widzenia jak to napisał Andrzej 3,4 DPMO. Z punktu widzenia przedsiębiorstwa cel jaki sobie stawia Six Sigma jest produkuj, wytwarzaj "dobrze za pierwszym razem" (FTQ). Odnosi sie to zarówno do produktów lub usług tj. produkt jest bez żadnych wad, ale odnosi się to też do procesów tzn. że ten proces jest na tyle silny, stabilny, przewidywalny, że będzie tak samo wytwarzał produkt czy usługę teraz jak rónież za 100 lat, bez specjalnej ingerencji. Wiele systemów odnoszących się do szeroko pojetej jakości niestety jest wdrażana tylko dlatego, że: 1. Jest taka moda; 2. Większy partner narzuciał go mniejszemu, a nie dlatego, że management naprawdę odczuwa potrzebę zrobienia czegoś sensownego w swojej firmie. Przykładem jest wspominany przez wielu moich przedmówców system ISO. Większe firmy wymuszają na mniejszych (jeżeli chcesz dostarczać dla mnie podzespoły) to musisz wdrożyć ISO. I firmy wdrażają bez przekonania "coś". Ten brak przekonania co do zasadności wdrożenia przechodzi później niżej na pracowników, którzy traktują to "coś" jako zbędny balast. Podobnie jest ze Six Sigmą. Jeżeli nie ma zrozumienia najpierw przez management co do idei i możliwości jakie niesie ze sobą ten system zarządzania (można nazwać to również kulturą) to tak naprawdę nie zrozumie tego rónież pracownik na niższym stanowisku, a tak naprawdę to od tego pracownika zależy czy coś się usprawni, ale też przede wszystkim czy to coś (proces, usługa) będzie działalo przez następne 100 lat.

Pozdrawiam,
Tomek

konto usunięte

Temat: Proste pytanie do wszytkich w tej grupie

Witaj Tomek w rozmowie,

Dość rozwinięta odpowiedź. Jedno co mnie zastanowiło. To stwierdzenie "proces jest na tyle silny, stabilny, przewidywany, że będzie tak samo wytwarzał produkt czy usługę teraz jak również za 100 lat". Tu się nie zgodzę. Rynek się zmienia i otoczenie się zmienia, a Ty stosujesz tan sam proces przez 100 lat.
A co do firm małych i dużych i wdrażaniu systemów jakości nie będę komentował. Nie do końca masz racje moim zdaniem, że tylko małe firmy.
Tak mi przeszło na myśl -czy systemy jakości wymuszają na ludziach działanie jak roboty?
I na koniec ma już mętlik w głowie jaki cel stawia sobie SixSigma. Poczytaj innych odpowiedzi. Dla osoby która wchodzi w temat jest to zabójcze.

Pozdrawiam
Irek
Tomek Błach

Tomek Błach Six Sigma Black Belt
- Koordynator WCM

Temat: Proste pytanie do wszytkich w tej grupie

Irku, z tymi 100 latami to takie uproszczone myślenie "można powiedzieć Linowane". Proces się zmieni jak zmienią się wymagania klienta, te wymagania czyli VOC zmieniasz na głos procesu CTQ. W tym wypadku musi to być proces, który będzie właśnie procesem silnym, przewidywalnym, stabilnym, który nie będzie wypuszczał braków... i przetrwa do następnej zmiany. A wracając też do Twojego pytania "czy systemy jakości wymuszą ...". Hmm tym jest trudna sprawa. Bo z jednej strony w systemie Toyoty mamy tzw. Golden Zone czyli złotą strefę czyli stanowiska gdzie pracownik ma ograniczone ruchy do niezbędnego minimum związanego z montazem jakiegoś podzespołu (bo mu wyrzucili wszystkie ruchy, które nie przynoszą wartości dodanej) słynne narzędzie Muda, Muri, Mura stosowane min. w Lean Six Sigma, a z drugiej strony człowiek jest istotą myślącą. Niemniej jednak przychylam się do tej pierwszej strony. Na stanowisku pracy raczej nie chciałbym mieć pracownika, który jest kreatywny, wolałnym mieć pracownika, który realizuje swoje czynności tak jak mówi technologia, instrukcja.

Pozdrawiam.
Tomek
Tomek Błach

Tomek Błach Six Sigma Black Belt
- Koordynator WCM

Temat: Proste pytanie do wszytkich w tej grupie

A cel jaki sobie stawia SixSigma? Cel jest jeden czyli maksymalizacja satysfakcji klienta. W tym jest zawarte te słynne 3,4 DPMO.

Pozdrawiam,
Tomek

konto usunięte

Temat: Proste pytanie do wszytkich w tej grupie

Dziękuję Tomku za sprostowanie. Ma taką prośbę i uwagę, gdy opisujesz Six Sigma nie używaj tego typu uproszczeń, bo nie każdy zobaczy w tym coś niewłaściwego tylko przyjmie na wiarę.
Dzięki takim uproszczeniom następuje deformacja/degradacja metodologii w świecie biznesu.
Pamiętam jeszcze zabawa w głuchy telefon z przedszkola. To jest ten sam proces deformacji informacji.
wolałbym mieć pracownika, który realizuje swoje czynności tak jak mówi technologia, instrukcja.
Mam pytanie, czy chciał byś być tym pracownikiem?
Czy nie uważasz, że wprowadzanie tego co Japończycy wprowadzili u siebie w naszym kraju jest pewną pomyłką biorąc pod uwagę mentalność danego społeczeństwa?
Zbigniew Banaśkiewicz

Zbigniew Banaśkiewicz Quality, H&S and
Security Manager

Temat: Proste pytanie do wszytkich w tej grupie

Six sigma nie stawia sobie żadnego celu. Cel może mieć projekt, który wykorzystuje tę metodologię, w pełni, częściowo, w połączeniu z innymi,...
Zbigniew Banaśkiewicz

Zbigniew Banaśkiewicz Quality, H&S and
Security Manager

Temat: Proste pytanie do wszytkich w tej grupie

Ireneusz P.:
Witaj,
Prowadzę małe badanie na temat zanikania koncepcji i teorii w biznesie i ich trwałości. Tak jak już wcześniej napisałem. Człowiek nie wie jak używać koncepcje/ nie zna celu/ do czego służy i zaczyna dopisywać jej użytkowość według własnego uznania. Może za jakiś czas skończy SixSigma jak ISO, Kaizen itd.

Jak ISO to nie sądzę. A jak Kaizen skończył i czy w ogóle?
Jak ważna jest określeni celu w koncepcji? Popatrz na Wikopedie.org która jest obecnie podstawowym źródłem wiedzy i porównaj tylko 3 pierwsze zdania wersji Angielskiej i Polskiej teorii TOC. W jednej jest cel "założony przez firmę" w drugiej "zysk".

Jedno drugiemu nie przeczy. Jak przeczytasz całość tekstu w jednej i drugiej wersji to różnice nie będą wielkie. Brak dogłębnego zrozumienia to znacznie większy problem niż różnice w streszczeniach.
Nie mogę tu podać danych statystycznych. Ale biorąc tylko Linkedin.com w grupie gdzie dostałem odpowiedź jest 18700 członków ( w tym 5700 seniorów) z tego opowiedziało 4 i jedne można powiedzieć był najbliższy odpowiedzi.
Człowiek tym bardziej mężczyzna nie może operować na wielopunktowym celu lub celu abstrakcyjnym jak np. "zysk". Jest wstanie zaliczać cele kolejno, ale nie jednorazowa. Po prostu zacina się.

Zysk zawsze jest celem - problem polega na tym, że przez swoją naturę nie może być celem bezpośrednim, bo nie da się go bezpośrednio zwiększyć. Można zwiększyć wolumen sprzedaży, uzyskać wyższą marżę albo obniżyć koszty, i to też nie wprost tylko poprzez jakieś działania i zmiany.

Dlatego poprawnie sformułowany projekt, six sigmowy bądź nie, powinien oprócz celów zawierać określenie produktów końcowych które ma przynieść.

konto usunięte

Temat: Proste pytanie do wszytkich w tej grupie

Zbigniew Banaśkiewicz:
Six sigma nie stawia sobie żadnego celu. Cel może mieć projekt, który wykorzystuje tę metodologię, w pełni, częściowo, w połączeniu z innymi,...

No to dochodzimy do czegoś. Czyli to jest działo a nie wzgórze co mamy zdobyć. Inaczej to jest młotek a projekt to wbić gwóźdź.
Inaczej mówiąc jest to narzędzie do realizacji celu jakim jest podniesienie jakości produktu. Gdyż każde narzędzi ma swoje przeznaczenie. Młotek jest do wbijania gwożdzi, a wersji udoskonalonej do ich wyciagania też.

A jak ma się to do polityki starzenia produktu, czyli określonego czasu użytkowania w procesie projektowania produktu? Tak już po za tematem.Ireneusz P. edytował(a) ten post dnia 28.03.13 o godzinie 06:56

konto usunięte

Temat: Proste pytanie do wszytkich w tej grupie

Zbigniew Banaśkiewicz:
Ireneusz P.:
Zysk zawsze jest celem - problem polega na tym, że przez swoją naturę nie może być celem bezpośrednim, bo nie da się go bezpośrednio zwiększyć. Można zwiększyć wolumen sprzedaży, uzyskać wyższą marżę albo obniżyć koszty, i to też nie wprost tylko poprzez jakieś działania i zmiany.

Zysk nie jest celem w mojej opinii dla różnych metodologii. Ale jest podstawowym celem firmy.
Przykładowo. Teoria TOC. W swoim założeniu usuwa problemy z procesu zwiększając jego efektywność tak w uproszczeniu. Czy jak usuniemy wszystkie problemy z obszaru produkcji. Czy uzyskamy zysk, czy zwiększyć potencjał produkcyjny? Zwiększymy zysk pod warunkiem, że zwiększenie potencjał produkcyjnego umożliwił zaspokojenie po potrzeb nowych klientów bez rozbudowy fabryki.

Dlatego poprawnie sformułowany projekt, six sigmowy bądź nie, powinien oprócz celów zawierać określenie produktów końcowych które ma przynieść.

Czyli podstawą jest określenie celu. A jak go osiągniesz to nie jest ważne. Jakich narzędzi użyjesz nie jest ważne. Ważny jest końcowy efekt.

konto usunięte

Temat: Proste pytanie do wszytkich w tej grupie

Zbigniew Banaśkiewicz:
Ireneusz P.:
Witaj,
Jak ważna jest określeni celu w koncepcji? Popatrz na Wikopedie.org która jest obecnie podstawowym źródłem wiedzy i porównaj tylko 3 pierwsze zdania wersji Angielskiej i Polskiej teorii TOC. W jednej jest cel "założony przez firmę" w drugiej "zysk".

Jedno drugiemu nie przeczy. Jak przeczytasz całość tekstu w jednej i drugiej wersji to różnice nie będą wielkie. Brak dogłębnego zrozumienia to znacznie większy problem niż różnice w streszczeniach.

I to jest ten stan skupienia myśli (toru myślenia). W tym przypadku moich. Zgadza się nie zaprzecza, ale ma duże znaczenie, gdy przechodzimy do realizacji projektu z takim narzędziem.
Rozmycie właściwości użytkowych metodologi sprawia, że przypisywane są jej różnoraka użytkowość. Co za tym idzie. Narzędzie będzie źle wykorzystane. Przykład w drugim poście.

konto usunięte

Temat: Proste pytanie do wszytkich w tej grupie

Dobrze, Panowie jesteście wstanie zgodnie uzupełnić to zdanie. "Celem Six Sigma jest …........... w ujęciu użytkowym."
Wesołych i spokojnych Świąt Wielkiejnocy.Ireneusz P. edytował(a) ten post dnia 28.03.13 o godzinie 14:01
Maria R.

Maria R. per aspera ad astra

Temat: Proste pytanie do wszytkich w tej grupie

Optymalizacja + Zarządzanie + Zdrowy rozsądek= Six Sigma
Tomek Błach

Tomek Błach Six Sigma Black Belt
- Koordynator WCM

Temat: Proste pytanie do wszytkich w tej grupie

Maria w trzech słowach opisła to o co chodzi w 6Sigma.

Pozdrawiam,
Tomek

konto usunięte

Temat: Proste pytanie do wszytkich w tej grupie

Maria R.:
Optymalizacja + Zarządzanie + Zdrowy rozsądek= Six Sigma


Witaj Mario,

Mario dziękuję za odpowiedź, ale dla mnie te stwierdzenia nie spełniają moich oczekiwań. Gdyż dla mnie to są pojęcia abstrakcyjne.
- Optymalizacja - wszystkiego? Jesteś wstanie zoptymalizować myślenie pracownika?
- Zarządzanie- jest to kierunek studiów i zawiera dużo przedmiotów (praca zespołowa, stosunki w hierarchii itd.
- Jak dla mnie Zdrowy Rozsądek każdy ma inny. Tak jak sposób myślenia, wynikający z rodziny i studiów jakie się odbyło. Tu jest moje subiektywne odczucie do tego terminu. Po za tym zdrowy rozsądek musi być używany zawsze w naszej pracy, a nie tylko przy Six Sigma. Nie sądzisz, że objawem zdrowego rozsądku jest pytanie "Do czego się to używa?".

Przepraszam za brutalność porównania, ale to są takie slogany. Jak na wiecu partyjnym za czasu komuny w zakładzie pracy.

Pozdrawiam
IrekIreneusz P. edytował(a) ten post dnia 01.04.13 o godzinie 22:39

konto usunięte

Temat: Proste pytanie do wszytkich w tej grupie

Tomek Błach:
Maria w trzech słowach opisła to o co chodzi w 6Sigma.

Pozdrawiam,
Tomek


Witaj Tomku,

Zadałem Ci dwa pytanie na które nie odpowiedziałeś.
Mam pytanie, czy chciał byś być tym pracownikiem?
Czy nie uważasz, że wprowadzanie tego co Japończycy wprowadzili u siebie w naszym kraju jest pewną pomyłką biorąc pod uwagę mentalność danego społeczeństwa?
Oczywiście nie musisz odpowiadać, ale miło by było pozać twoje zdanie w tym zakresie.
Jak już widzisz odpowiedź Mari nie spełniła moich oczekiwań.
Jetsem inżynierem, więc patrze na 6Sigma jak na narzędzie, którym mam wykonać jakieś zadanie.
Wracając do korzeni. Do czego pierwszy raz została użyta 6Sigma? Tu jest ukryta cech użytkowa.

Pozdrawiam
Irek
Konrad G.

Konrad G. Trener / Konsultant
/ APICS CPIM /
Jonah®

Temat: Proste pytanie do wszytkich w tej grupie

Ireneusz P.:
(...)

Wracając do korzeni. Do czego pierwszy raz została użyta 6Sigma? Tu jest ukryta cech użytkowa.

Pozdrawiam
Irek

Six Sigma została po raz pierwszy wykorzystana w Motoroli. Celem było poprawa jakości 100:1 w ciągu pierwszych 5-ciu lat, następnie 100:1 w ciągu kolejnych 3 lat i ponownie 100:1 w ciągu kolejnych 2 lat.

Celem 6Sigmy było poprawa jakości produktów => zwiększenie zysku w obecnym czasie.

konto usunięte

Temat: Proste pytanie do wszytkich w tej grupie

Konrad G.:
Ireneusz P.:
(...)

Wracając do korzeni. Do czego pierwszy raz została użyta 6Sigma? Tu jest ukryta cech użytkowa.

Pozdrawiam
Irek

Six Sigma została po raz pierwszy wykorzystana w Motoroli. Celem było poprawa jakości 100:1 w ciągu pierwszych 5-ciu lat, następnie 100:1 w ciągu kolejnych 3 lat i ponownie 100:1 w ciągu kolejnych 2 lat.

Celem 6Sigmy było poprawa jakości produktów => zwiększenie zysku w obecnym czasie.

Dzięki Konrad,
Cel użytkowy poprawa jakości produktu. Dobrze rozumiem, że 1 produkt był wadliwy przy kontroli jakości na 100 w ciągu 5 lat? Gubię tu logikę.
Jak to robi Six Sigma?
Chyba nie stoi przy linii produkcyjnej. ;-)

A jak ma się to do polityki starzenia produktu, czyli określonego czasu użytkowania w procesie projektowania produktu? Tak już po za tematem.

Pozdrawiam
IrekIreneusz P. edytował(a) ten post dnia 01.04.13 o godzinie 22:58
Zbigniew Banaśkiewicz

Zbigniew Banaśkiewicz Quality, H&S and
Security Manager

Temat: Proste pytanie do wszytkich w tej grupie

Ireneusz P.:
Dobrze, Panowie jesteście wstanie zgodnie uzupełnić to zdanie. "Celem Six Sigma jest …........... w ujęciu użytkowym."
Wesołych i spokojnych Świąt Wielkiejnocy.

... usuwanie niepożądanej zmienności w procesach biznesowych.

P.S. Było wesoło ale niekoniecznie spokojnie - w nocy dwie sosny zwaliły mi się na ogrodzenie.

Następna dyskusja:

Seminarium PMI - Project Ma...




Wyślij zaproszenie do