Janina Marczak

Janina Marczak Specjalista
Logistyk, Korporacja
Ha!art

Temat: Optymalizacja rozmieszczenia stanowisk roboczych z...

Witam, w firmie w której odbywam właśnie praktyki, postanowiono wyposażyć halę w nowe stanowiska i urządzenia a takze zmienic ustawienie obecnych maszyn na bardziej optymalne. Jest to przedsiębiorstwo raczej małe z niewielką ilością maszyn zajmujące sie produkcją wyrobów ze stali typu teowniki, kątowniki, ceowniki itp. Poproszono mnie o przygotowanie projektu nowego optymalnego rozmieszczenia obecnych maszyn wraz z nowymi urządzeniami uwzględniając drogę transportową. Oprócz tego mam uwzględnic dla poszczegolnych stanowisk metodę 5s, TPM itp. Mam w związku z tym następujące pytanie:

1. Jaką metodę rozmieszczenia stanowisk roboczych powinnam zastosowac? znane mi ze studiów metody to metoda trójkątów Schmigalli, CORELAP, HC66 oraz metoda programowania sieciowego. Jednak w kazdym z tych przypadków na początku zawsze miałam podane potrzebne macierze i dzieki temu moglam obliczyc optymalne rozmieszczenie. W praktyce jest innaczej,sama te macierze musze stworzyc jednak nie wiem skąd one się biorą:/ co w nich powinnam zamieścić?
Słyszałam ze metoda 3P Production jest bardzo dobra ponieważ w połączeniu z metodą programowania sieciowego pozwala na stworzenie lini produkcyjnych U-kształtnych, jednak nie wiem wogole na czym ta metoda polega i czy bedzie odpowiednia.

2. Jakie informacje powinnam zebrać przed przystąpieniem do projektu?
Marcin Skorupski

Marcin Skorupski Inżynier Procesu i
Jakości |
Specjalista SZJ

Temat: Optymalizacja rozmieszczenia stanowisk roboczych z...

Witam,

W przypadku reorganizacji pracy istniejących już linii produkcyjnych polecam dogłębną analizę sposobu ich działania, najlepiej nagrać dany proces na 5 -10 cyklach ( na każdym ze stanowisk). Zapisać każdą z czynności wykonywanych przez operatorów i przeanalizować czasu. Pogrupuj je na te które dają wartość dodaną, na te którą są wymagana ale nie dodają wartości oraz na te kompletnie zbędne w procesie, np. chodzenie, wykonywanie czynności poza karta procesu.)

Następnie sporządź przykładowy layout z uwzględnieniem dróg transportowych (łatwość zasilania stanowisk komponentami), zwróć również uwagę na swobodę przechodzenia między stanowiskami ułatwi to balans. Powinnaś uwzględnić też wszystkie czynniki wpływające na ergonomie pracy.

Metoda litery U wydaję mi się być najlepsza. Łatwy balans, daję olbrzymie możliwości w podziale pracy i oszczędza masę miejsca.
Wg mnie najprostsze rozwiązanie to zbadanie procesu poznanie wszystkich czynności zmierzenia czasów i szkic przepływu materiału oraz layoutu za pomocą ołówka i kartki.
One piece flow.

Następna dyskusja:

ogólnie o Lean Six Sigma




Wyślij zaproszenie do