Temat: '' z błędów mego życia rozliczy mnie bóg''

mam prosbe z przetlumaczeniem tych kilku slow bardzo prosze o pomoc bardzo to dla mnie wazne , szukalem juz na kilku forach ale dalej nie dostalem zadnej odp ;/

konto usunięte

Temat: '' z błędów mego życia rozliczy mnie bóg''

Veniam peto! długo myślałam, ale nie wiem, jak to przetłumaczyć...
Marcin Szewczyk

Marcin Szewczyk kontroler finansowy

Temat: '' z błędów mego życia rozliczy mnie bóg''

Poniższe tłumaczenie to automat Google:

Deus vitam meam erroris constituit

Niemal na pewno nie takie jak należy :) Ale na czym polegają błędy w tym tłumaczeniu?

konto usunięte

Temat: '' z błędów mego życia rozliczy mnie bóg''

Tak się zastanawiam, o co chodzi w tym zdaniu: czy o to, że Bóg odpuści grzechy - wtedy by było:
Deus peccata mea dimittet.
Czy o to, że Bóg ukarze - Deus in me peccatis meis vindicat.
Tylko za świadomie podjęte decyzje chyba można oczekiwać kary i nagrody, jeśli wierzy się w istnienie sprawiedliwego i dobrego Stwórcy. "Błąd" w tym zdaniu to, jak rozumiem, albo eufemizm grzechu, albo określenie czynu, który człowiekowi nienaumyślnie, przypadkiem, niechcący "wyszedł". W tym drugim przypadku zastanawiam się, jaka miałaby by reakcja Boga: czy On ma to poddać ocenie???.Ten post został edytowany przez Autora dnia 24.01.14 o godzinie 14:10
Marcin Szewczyk

Marcin Szewczyk kontroler finansowy

Temat: '' z błędów mego życia rozliczy mnie bóg''

Karolina E.:
Błąd w tym zdaniu to, jak rozumiem, to albo eufemizm grzechu, albo określenie czynu, który człowiekowi nienaumyślnie, przypadkiem, niechcący "wyszedł". W tym drugim przypadku zastanawiam się, jaka miałaby by reakcja Boga: czy On ma to poddać ocenie???

Na pierwszy rzut oka nie zastanawiałem się nad tym zdaniem tak głęboko. Ale myślę że poddałaś ciekawy trop do rozważań bardziej ogólnej natury.

Wydaje mi się że tylko Bóg jest w stanie sprawiedliwie ocenić winę człowieka. Dlaczego? Bo tylko on może ocenić czy człowiekowi można przypisać pełną odpowiedzialność za dany czyn czy też ta odpowiedzialność może być "rozmyta".

Weźmy na przykład polski Kodeks cywilny. Jest tam opisanych kilka sytuacji w których człowiek może unieważnić czynności prawne które wykonał:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wada_o%C5%9Bwiadczenia_woli

Tylko Bóg jest w stanie sprawiedliwie ocenić czy błąd który człowiek popełnił zależał wyłącznie od w pełni świadomej decyzji tego człowieka - wtedy jest to grzech, za który należy się kara. Czy też błąd który człowiek popełnił ma swe źródło w okolicznościach zewnętrznych, które zwiodły człowieka - wtedy można mu wybaczyć.

Tak więc w tym zdaniu chodzi właśnie o to że tylko Bóg jest w stanie ocenić czy dany błąd był grzechem za który należy się kara czy dany błąd wynika bardziej z okoliczności zewnętrznych, które usprawiedliwiają człowieka.



Wyślij zaproszenie do