konto usunięte
Temat: Hodowla RANCHO z Częstochowy-CYKARZEW.
Witam Pani AgnieszkoJak płynnie przeszła Pani nad wątkiem o którym wspomniałam wcześniej. Brak jest informacji Pani Agnieszko, czy namiar na hodowcę mającego w sprzedaży szczeniaki z i bez rodowodu, jest prawdziwy. Nie prosi Pani o kolejne namiary w celu weryfikacji. Zastanawiam się dla czego? Pozostawiam tą retorykę dla nieco inteligentniejszych na tym forum.
Nie doczekałam się również przeprosin za pomówienia a otrzymałam następne.
Rozumiem również Pani determinację, czyżby nastawiała się Pani na życie z własnej hodowli? Teraz rozumiem - stad ta agresja, obrażanie ludzi w oparciu o pomówienia jakiejś koleżanki, która twierdzi, że jesteśmy taśmową produkcją jak również stąd w motłochu myśli, twierdzeń nagle pojawia się link do Pani strony z agitacją do zakupu.
Co do ideologii tworzenia doskonałych ras, z którego patentem obnoszą się organizacje kynologiczne - już praczłowiek wspaniale się w tym sprawdzał. Zasady selekcji sztucznej czyli podtrzymanie rasy o najwyższych walorach, kierują się trzema zasadami:
- wybieranie do rozrodu osobników o najlepszych pożądanych cechach
- wybieranie osobników najmniej podatnych na choroby (odporność)
- liczebność potomstwa
Ale czego się nie robi aby sprzedać towar drożej? Ta sama czekoladka w złotym papierku kosztuje dwa razy drożej niż bez.
Jednym z celów zabiegów hodowlanych jest stworzenie odmian maksymalnie homozygotycznych, ponieważ ich potomstwo jest bardziej jednorodne, a ponadto selekcjonowaniu czasem ulegają cechy determinowane przez geny recesywne. Dzięki odpowiednio prowadzonemu krzyżowaniu osobników możliwe jest uzyskanie zwierząt o żądanych przez hodowcę cechach. Prawdą jest, że zgodnie z ustawą o bioetyce z 1994 roku wszelakie działania wbrew naturze a tym samym sztuczne twory jakim są rasy to przestępstwo wymierzone przeciwko naturze.
Przykładam negatywnych skutków prowadzenia doboru sztucznego są, często występujące u rasowych psów choroby. Hodowcy pragnąc uzyskać, bądź utrzymać pożądane cech, krzyżowali psy w obrąbie małej grupy. Takie praktyki doprowadziły również do utrwalenia się chorób dziedzicznych, charakterystycznych dla psów rasowych. Są to np.: wady serca, epilepsja, choroby bioder bądź też nowotwory. Choroby takie nie występują u wolno żyjących psowatych (wilków, dingo, koreańskich psów Jindo ).
Cały blicht i otoczka związków kynologicznych opiera się na bardzo prostych założeniach, które znają rolnicy hodujący świnie, mlekodajne krowy, czy kury.
Na tym kończę polemikę z Panią myślę, że powinna Pani dojść do materiałów źródłowych i uzupełnić swoją wiedzę. Prowadząc hodowlę to ważne.