Temat: Ogłoszenia
Kuchnia indyjska - przyprawowy zawrót głowy
Termin: 3 lutego 2014, godz. 18.30 - 21.30
Miejsce: Warszawa, Bemowo, ul. Dostępna 24
Prowadząca: dr Garima Khajanchi z Indii
Szczegółowe informacje: http://www.alcha.pl/?page_id=5548
Warsztat będzie tłumaczony na język polski.
W Indiach je się wszędzie w restauracjach, na ulicach, peronach, pociągach, autobusach na plażach, trawnikach a nawet w muzeach. Szykowanie i spożywani posiłków jest jednak obwarowane wieloma nakazami związanymi z religiami panującymi w tym kraju.
Indie pachną masalą – mieszanką orientalnych ziół, korzeni i nasion, która nadaje smak niemal wszystkim hinduskim potrawą. Jej skład zależy od nastroju kucharza, który ma do wyboru całe bogactwo zapachów i smaków. Miesza się kolendrę, kumin, kardamon, cynamon, goździki, imbir, czarny pieprz, gałkę muszkatołową i oczywiści pokruszone strączki chili. Mieszanki są przygotowywane w kamiennych moździerzach albo rozgniatane specjalnym kamiennym wałkiem. Przyprawy miesza się i miele na bieżąco w miarę potrzeby.
My przygotujemy garam masalę – mieszankę rozgrzewającą najbardziej znany miks przypraw lubiany zwłaszcza na północy Indii. Mieszanka składa się z nasion, kolendry, kuminu, kopru włoskiego, czarnego pieprzu i goździków.
Curry czy Kari ? Curry to warzywa, mięso lub ryby w sosie, a kari to mieszanka przypraw dodawana do potraw. Każdy region, stan, a nawet miasto w Indiach wypracowało sobie własne przepisy na sosy. Ugotujemy curry z warzywami na bazie mleka kokosowego, powszechnie stosowanego na południu Indii.
Indie są największym na świecie producentem soczewicy i jednym z trzech potentatów ryżowych.
W Indiach uważa się że w ziarnie ryżu mieści się cały wszechświat. Najlepszy ryż na świecie to basmati ugotujemy aromatyczny ryż z przyprawami; kuminem , liściem laurowym i goździkami. Dal czyli soczewica(czasami tak określa się wszystkie rośliny strączkowe) zmienia się w zależności od części Indii i fantazji kucharza. Jest podstawowym posiłkiem każdego hindusa, najsmaczniejsza to żółty dal z pomidorami lub szpinakiem.
Indyjska słodycz to słodycz do potęgi. Każdy słodki przysmak to bomba kalorii, zapachów, tłustości. Robi się je głównie z mleka, cukru, owoców i orzechów., aromatyzuje korzeniami i macza w syropach, my będziemy rozkoszować się halawą z marchewki.
Na zakończenie posiłku filiżanka aromatycznego Czju !
Potrawy które ugotujemy:
Zupa ze szpinaku
Shahi Panner – (ser w sosie pomidorowo – cebulowym)
Naan – (indyjski chleb)
Aloo ka Parantha – (placki faszerowane pastą z gotowanych ziemniaków)
Kheer – (deser z mleka i ryżu)
Pulao – (ryż z warzywami)
Podczas warsztatu zaprezentujemy sari - tradycyjny strój kobiety w Indiach.
Żeńska część zespołu warsztatowego będzie mogła je przymierzyć.
Organizator:
Alcha Ośrodek Rozwoju Osobistego
http://alcha.pl
tel: 608 028 124
e-mail: alcha.osrodek@alcha.pl