Agata M.

Agata M. yes, I can! -
copywriter/mediator/
PR - freelancer

Temat: Konferencja Współczesne wyzwania dla budowania pokoju i...


Współczesne wyzwania dla budowania pokoju i pomocy rozwojowej - Kraków, 28-29 maja, 2009

Celem międzynarodowej konferencji organizowanej w Wyższej Szkole Europejskiej jest refleksja nad najbardziej palącymi problemami związanymi z budowaniem pokoju i pomocą rozwojową.

Konferencja jest częścią projektu zmierzającego do wdrożenia nowatorskiej specjalności na polskiej mapie edukacyjnej - Peace and Development Studies - poświęconej popularyzacji wiedzy na temat rozwiązywania konfliktów, budowania pokoju, pomocy humanitarnej i rozwoju globalnego. Specjalność ta, prowadzona w języku angielskim, będzie realizowana w toku studiów magisterskich z dziedziny stosunków międzynarodowych w Wyższej Szkole Europejskiej.

W konferencji udział wezmą naukowcy i specjaliści z dziedziny studiów nad pokojem i globalnym rozwojem, wśród nich historycy, socjologowie, antropolodzy, politolodzy, internacjolodzy, etc.

Wśród uczestników konferencji będą m.in.: Christopher Coker (profesor stosunków międzynarodowych z London School of Economics and Political Science), Jonina Einarsdottir (profesor antropologii z University of Iceland).

Wszystkich zainteresowanych czynnym udziałem w konferencji zachęcamy do przesyłania abstraktów referatów (wystąpienia w języku polskim lub angielskim). Tematyka wystąpień powinna nawiązywać do jednej z zaplanowanych sesji konferencyjnych:

* Polskie doświadczenia w działaniach na rzecz budowania pokoju i pokojowej transformacji systemowej
* Wyzwania dla pokoju w XXI wieku (m.in. terroryzm, państwa upadłe, przedłużające się konflikty, konflikty etniczne, wyścig zbrojeń, negatywne aspekty globalizacji)
* Wyzwania dla rozwoju w XXI wieku (m.in. światowy kryzys finansowy, problem dostępu do żywności, walka z biedą, wpływ globalnych zmian klimatycznych na państwa rozwijające się)
* Aktywny gracz czy jedynie płatnik? – Skuteczność europejskiej działalności rozwojowej
* Kręta droga do pokoju i stabilności w Afganistanie (wojskowe i pozawojskowe wyzwania dla procesu pokojowego)
* Niestabilność pokoju w państwach Bałkanów Zachodnich (ze szczególnym uwzględnieniem przypadku Kosowa oraz współczesnych wyzwań dla procesu tworzenia pokoju po zakończeniu wojny w Bośni i Hercegowinie)
* Rola mediów we wspomaganiu procesów pokojowych i promocji działalności rozwojowej

Na 300-wyrazowe abstrakty wystąpień oczekujemy do 10 kwietnia 2009 r.
Zgłoszenia należy przesyłać do koordynatora konferencji na adres pdsconference@wse.krakow.pl.

Abstrakty, przygotowane w programie MS Word lub w formacie PDF, powinny zawierać imię i nazwisko, stopień/tytuł akademicki oraz miejsce zatrudnienia. Autorzy zatwierdzonych abstraktów zostaną poinformowani o ich akceptacji do połowy kwietnia.

Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera zapewnia zakwaterowanie i wyżywienie dla uczestników konferencji. Ponadto organizatorzy przewidują możliwość opublikowania tekstów najlepszych wystąpień w formie książki wydanej przez program Peace and Development Studies. Szczegółowe informacje na temat konferencji oraz projektu dostępne są na stronie internetowej http://peacestudies.pl.