Temat: Kontroler Finansowy - co dalej ?
Może trochę cofnę się z rozwojem kontrolera do początku jego pracy. Przeważnie kontroler finansowy przygotowuje na samym początku analizy o które jest poproszony przez kadrę menadżerska, tutaj może być ogromne spektrum analiz/raportów od analizy sprzedaży, opłacalności biznesu, konkurencji itd.
By móc przygotować dobre analizy uważam, że należy popatrzeć na wiele wymiarów:
1. Zrozumieć wewnętrzny biznesowe w którym się działa np. w branży lotniczej zrozumieć gdzie rodzą się zyski, gdzie koszty, jak wygląda kwestia sprzedaży.
2. Zrozumieć zewnętrzny biznes tzn. jak wygląda konkurencja, wskaźniki makroekonomiczne danego sektora
3. Zrozumieć wewnętrzną kulturę firmy np. czy udziałowcy są nastawieni na rentowność firmy bo chcą zarabiać na wypłacie dywidend, czy oczekują wzrostu wartości firmy by ją finalnie sprzedać.
Z czasem dobry kontroler zataczając coraz większe kręgi ze względu na ograniczenia czasowe potrzebuje osoby, które będą mu pomagały. W ten sposób powinien rozwijać także umiejętności miękki, gdy osiągnie odpowiedni poziom, powinien zostać Menadżerem zespołu analityków.
Tutaj można wybrać trzy ścieżki kariery:
1. Pozostać ekspertem w dziedzinie zarządzania finansami firmy, zostać „prawą” ręką zarządu.
2. Poświęcić większą cześć uwagi na systemy informatyczne firmy odpowiedzialne za zbieranie, przetwarzanie informacji – CRM, BI. Ostatecznie taka osoba może zostać dyrektorem odpowiedzialnym za pion IT, lub członkiem zarządu. Oczywiście nie mówię tutaj o firmie komputerowej, czy produkcyjnej gdzie działka IT jest rozbudowana w innych dziedzinach niż informacja zarządcza. Mam tutaj na myśli firmy finansowe oraz usługowe, gdzie większość systemów informatycznych powinno służyć informacji, sprzedaży.
3. Kolejna ścieżka to przygotowywać na podstawie analiz - rekomendacje oraz strategię rozwoju i finalnie stać się osobą odpowiedzialną za realizację tych strategii czyli w tej ścieżce można dojść aż do prezesa. Wyjaśnię to trochę humorystycznie „Wchodzi kontroler na spotkanie z radą nadzorcza i pokazuje cyferkę „2” tłumaczy, że powinna być „3” oraz pokazuje strategię jak osiągnąć pożądaną cyferkę oraz wskazuje siebie jako najlepsza osoba do realizacji tej strategii”
Także z przedmówcami zgadzam się, że kontroler finansowy i księgowość to różne stanowiska, które powinny ze sobą ściśle współpracować, ale pamiętać, że mają różne cele oraz różne metody działania.