Temat: Wskaźnik Kaizen
Maciej Koc:
Witam,
Interesuję mnie, jak w Waszych firmach podchodzi się do tematu statystyki w zakresie kaizenów. Czy ustalacie sobie cele, które mówią ile kaizenów chcielibyście, aby zgłosili pracownicy z poszczególnych obszarów w określonym czasie lub całkowitą ilość kaizenów na organizację?
W chwili obecnej w mojej firmie wskaźnik ten wynosi 0,2 kaizena na pracownika w skali miesiąca. Niestety działy produkcyjne różnią się znacznie liczbą osób ( 219, 66, 16) co stwarza problemy w osiąganiu tego wskaźnika przez najliczniejszy obszar. Zastanawiamy się nad przejściem na ogólny wskaźnik dla całej fabryki, ale chcielibyśmy też poznać praktyki innych firm.
Witam,
Jestem pod wrażeniem siły woli doskonalenia w Pana firmie pokazanej powyższym opisem.
To nie jest takie częste w polskich firmach. Mógłbym wręcz powiedzieć, że bardzo rzadkie.
Proszę jednak - najlepiej w ścisłym gronie decyzyjnym - zastanowić się nad efektywnością takiego systemu oraz czy istnieją systemy efektywniejsze, znacznie efektywniejsze, których wdrożenie warto rozważyć.
Otóż podejście, którego rozważenie proponuję (POOGI - Process Of On-Going Improvment/Proces Ciągłego Doskonalenia [TOC - Theory Of Constraints/Teoria Ograniczeń]) kwestionuje pogląd, że: "im więcej wszędzie udoskonaleń tym lepiej". Udowadnia, że "suma optymalizacji lokalnych nie tworzy optymalizacji globalnej a wręcz przeciwnie, prowadzi do gorszego wyniku ogólnego" (!)
Ten z pozoru niezwykle kontrowersyjny pogląd ma potwierdzenie w mnóstwie business case'ów opublikowanych w internecie z których jednym z najbardziej przekonujących jest
historia procesu doskonalenia w Sanmina SCI Corp.
Istotą Procesu Ciągłego Doskonalenia wg TOC jest:
(a) zidentyfikowanie jednego i tylko jednego miejsca w organizacji,
ograniczenia, które jest w danym momencie rzeczywistą przeszkodą/blokadą/wąskim gardłem we wzroście firmy,
(b) skierowanie w to miejsce
wszystkich sił i środków doskonalących
(c) przełamanie ograniczenia skoncentrowanym, skoordynowanym w skali całej firmy działaniem
(d) powrót do kroku (a) w celu identyfikacji kolejnego ograniczenia.
Zmiany wg tego algorytmu zachodzą w skali miesięcy a wręcz tygodni i liczone są w dziesiątkach procentów zmian kontrolowanego wskaźnika.
(wyniki niezależnych badań podane na str. 2 niniejszego
opracowania)
Pozdrawiam serdecznie
Maciej Sztompke