Temat: Rynek Lean / Kaizen w Polsce - jaki jest?
Henryk M.:
Biorąc udział w - czasem gorących - dyskusjach na tematy związane z ciągłym doskonaleniem stwierdziłem, że warto podyskutować na temat rozwoju rynku na usługi doradcze w tym zakresie w Polsce.
[i]
Co o tym myślicie?
Fajna sprawa, bardzo dobry pomysł, w firmach często wyznacza się osoby odpowiedzialne za wdrożenie ciągłego doskonalenia, i się okazuje że te osoby nie mają pojęcia o tym co maja robić i błądzą po omacku robiąc coś tylko po to by było ponieważ maja jeszcze tylko swoją działką , takie osoby też nie mogą dawać dobrego przykładu i duch ciągłego doskonalenia umiera śmiercią naturalną.
Myślę że tak, oferta jest dojrzała jak najbardziej. Pytanie czy rynek jest gotowy na takiego kopa i na zmiany które wiążą się z wprowadzeniem ciągłego doskonalenia.
Pracuję w firmie która powstała "na fundamentach" po PRL-owskiego zakładu z MĘNTALNOŚCIĄ PRL-owską - naprawdę nie jest łatwo przekonać ludzi do zmian, ponieważ dla nich zmiana to jest zmiana a nie zmiana na lepsze a co ze zmianą idzie to są obowiązki lub jeszcze gorsze rzeczy.
Ciągłe doskonalenie, TQM, KAIZEN i Lean są idealnym sposobem na trwający kryzys dla wielu firm. Tylko czy menedżerowie tych firm o tym wiedzą??
Z podejścia pewnej grupy menedżerów ciągłe doskonalenie jest wydatkiem a nie potrzebą która wprowadzi firmę w coraz szybciej ewoluujący rynek klienta. Ukierunkowuje firmę na potrzeby klienta i pomoże firmie stać się bardziej elastyczna na potrzeby rynku.
Na szczęście jest to tylko część menedżerów, jest też coraz więcej firm które widzą potrzebę wprowadzenia systemów ciągłego doskonalenia ponieważ chcą istnieć na rynku i co ważniejsze rozwijać się i konkurować o klienta. Tu jest "w czym wybierać" a raczej jest komu pomagać. Mam nadzieję że za jakiś czas (byle szybko) TQM, Kaizen Lean i ciagłe doskonalenie zostanie wdrożone w urzędach i instytucjach. Ale to już by była reowlucja :)
Poziom doradztwa w zakresie Lean Management / Kaizen w Polsce nie będę komentować ponieważ nie mam wiedzy na ten temat. Jeszcze się tym nie zajmuje na własną rękę. A może warto spróbować?
Na pewno trzeba zrobić coś więcej niż tylko przeszkolić menedżerów( to robiono do tej pory i nie zdało egzaminu), trzeba wdrożyć narzędzia i pokazać im jak to się robi na żywym przykładzie ,problemie.
Przynajmniej tak mi się wydaje :)