Temat: Pieniądze czy inna forma za generowanie oszczędności ???
10 Zasad Kaizen ( samodoskonalenia)
Problemy stwarzają możliwości
Pytaj 5 razy, „Dlaczego?”
Bierz pomysły od wszystkich
Myśl nad rozwiązaniami możliwymi do wdrożenia
Odrzucaj ustalony stan rzeczy
Wymówki, że czegoś się nie da zrobić są zbędne
Wybieraj proste rozwiązania – nie czekając na te idealne
Użyj sprytu zamiast pieniędzy
Pomyłki koryguj na bieżąco
Ulepszenie nie ma końca
Witam do tych zasad dopisałbym jeszcze jedną.
Ufaj ludziom
Bądź z nimi szczery.
Nakierowuj ludzi na prawidłowe tory myślenia
Cała dyskusja w tym wątku dotyczyła finansowania projektów Kaizen.(i nie tylko w tym)
W obecnej sytuacji ekonomicznej na całym globie, finansowanie Kaizen powinno odbywać się marginalnie, gdyż należałoby wziąć pod uwagę, że Kaizen to oszczędności (w obecnej chwili), które pozwolą na zminimalizowanie przestojów oraz pozwolą zachować dotychczasowy poziom firmy lub ulepszy z czasów prosperity.
Zastanówmy się czy zamiast ładować pieniądze w wynagrodzenie Kaizen, nie wytłumaczyć pracownikowi, po co wogóle ta zmiana. Że to zmiana nie po to żeby szef lepiej wiedział, lecz po to by firma prężnie funkcjonowała a tym samym zachowa konkurencyjność miejsca pracy oraz co najważniejsze poprawi się kultura pracy oraz stosunki miedzy ludzkie.
Przykład z dzisiejszego dnia .
Na spotkaniu, które odbyłem (4 męczące godziny) zadano mi pytanie, po co sie tak męczę w swojej pracy, skoro nie muszę. Odpowiedź jest bardzo prosta. Bo chcę i mam głowę pełną pomysłów, które chce wprowadzić razem z ludźmi, z którymi współpracuję.Bez współpracy jak pisałem wcześniej nici z projektów, gdyż nikt nie jest wszystko wiedzący..
Pracownicy nie są zobligowani do wymyślania usprawnień oszczędności, gdyż oni przychodzą w większości przypadków do pracy wykonać swoje obowiązki i do domu.
To od osób kreatywnych, kierowników, szefów menadżerów zależy wprowadzenie Kaizen.Przejdź się po firmie, poobserwuj nawet popracuj z ludźmi gdyż w ten sposób zobaczysz jak jest w rzeczywistości.
Nakieruj ludzi, bo bez tego nie ma szans na prawidłowe funkcjonowanie Kaizen.
Jednej osobie będzie przeszkadzała wentylacja zaś druga będzie jej potrzebowała i tu tkwi sedno jak rozwiązać problem.Jeżeli osoba odpowiedzialna za Lean nie będzie siedziała w środku tylko zbierała dane to nic nie wyjdzie z tego. Należy sie zaangażować i to bardzo głęboko w poczynania gdyż, jeżeli wyjdziemy założenia, że tylko pomysły pracowników to, po co wogóle PROJCT MENAGER KAIZEN:)
Zgodzę się, że należy brać i weryfikować wszystkie projekty, lecz nie wymagajmy żeby pracownicy pracowali za nagrody.
Nie prościej pokierować tak ludźmi żeby chcieli zmian i sami z chęcią je wprowadzali?
Za każdy pomysł podziękujcie we wewnętrznej korespondencji z imienia i nazwiska a zobaczycie jak podbuduje to morale.
Jak przyjdą lesze czasy w gospodarce to dajcie ludziom w tedy odczuć, iż ich pomysły nie poszły na marne.
Zobaczcie, co może Kaizen.Jeżeli teraz przy obniżonym runku zbytu, pogorszonej gospodarki światowej wprowadzicie zmiany poprawiające funkcjonalność firmy potraficie wprowadzić oszczędności, co to będzie w czasach prosperity.
Jeszcze lepsza konkurencyjność większa płynność finansowa, większe możliwości inwestowania większe możliwości wynagradzania pracowników, większe możliwości osłon socjalnych i jeszcze wiele tych więcej.
Nie przeczę, że wynagrodzenie finansowe nie jest ważne, ale można to zrobić, kiedy naprawdę mamy w firmie prosperity oraz gospodarka jest rozpędzona.
Jeżeli jednak miesięcznie odnotowuje się spadki produktywności, konsumpcji to nie należy przesadzać z ciągłym wynagrodzeniem, lecz myśleć perspektywistycznie i przewidywać, że coś może walnąć.
Rynki są na tyle niestabilne ze obecnej sytuacji nikt nie jest wstanie przewidzieć jak rozwinie się sytuacja zaś wszelki prognozy mówią, że nie będzie dobrze do końca roku.
Może nie w każdej firmie jest jakiś kryzys, ja dywaguję, lecz wprowadzając zmiany przewidujmy, że za kilka miesięcy może być gorzej. Obecnie należy skupić się na dopracowaniu pracy zespołów ludzi i całego systemy produkcyjnego-usługowego-twórczego i rozwijaniu kreatywności w każdym człony firmy bez względu na zajmowane stanowisko.
W między czasie należy opracować plany oszczędnościowe oraz co każdy wie wprowadzać usprawniania w funkcjonowaniu firmy.
Każdy poczęci ma rację, i każde rozwiązanie jest w odpowiednie w zależności od sytuacji firmy, lecz w Kaizen Niechodzin o nagradzanie finansowe, lecz pokierowanie tak firmą oraz metodą myślenia ludzi, żeby zaczęli uświadamiać sobie ze filologia Kaizen jest dla każdego i wprowadzanie zmian nigdy nie jest złe.
Te proste mechanizmy pozwolą na zaufanie ludziom pracujących w firmie (zaufanie kontrolowane) i skupianiu się na ważnych celach, czyli minimalizacji kosztów.
Zdaje sobie sprawę ze wprowadzanie mechanizmów Kaizen to ciągła i nieustana walka przeciwnościami oraz oporami, lecz nie wolno się podawać w żadnej sytuacji, gdyż to wybyło najgorsze rozwiązanie.
Dlatego ja jestem przeciwnikiem nagradzania finansowego, lecz należy zamiast tego nagradzać pracowników, w sposób socjotechniczny:
1. Składanie przez menedżera osobistych gratulacji pracownikom, którzy
dobrze się spisali.
2. Pisanie przez menedżera krótkich notatek, które są skierowane do konkretnej
osoby i wyrażają uznanie dla jej pracy.
3. Polityka kadrowa, w której pracownicy awansowani są przede wszystkim
za wyniki.
4. Chwalenie dobrze spisujących się pracowników w obecności innych
osób.
5. Organizowanie przez menedżera spotkań motywacyjnych, na których
świętowane są sukcesy zespołu.
Wśród najskuteczniejszych sposobów wyrażania uznania dla pracowników
znajdują się i takie, które nic nie kosztują. Szczere podziękowania wygłoszone przez właściwą osobę we właściwym czasie mogą znaczyć dla pracownika więcej niż podwyżka, oficjalna nagroda czy tuzin
tabliczek pamiątkowych i certyfikatów. Skuteczność takich słownych nagród bierze się po części stąd, że są one przejawem tego, że ktoś z kierownictwa zadał sobie trud i poświęcił swój czas, aby dostrzec i przeanalizować osiągnięcia zespołu, sprawdzić, czyj wkład jest największy, i osobiście przekazać tej
osobie wyrazy uznania.
Oto kilka propozycji
Zawieś na wybranej ścianie Tablicę Sław, na której będziesz umieszczał zdjęcia najlepszych pracowników.
Zrób zdjęcie nagradzanemu pracownikowi w chwili, gdy jego szef składa mu gratulacje. Następnie opraw je w ramkę i powieś w holu, obok zdjęć innych dobrze spisujących się pracowników.
Stwórz kolaż ukazujący poszczególne stadia pracy nad jakimś ważnym projektem, od pomysłu do zakończenia, oraz wszystkich pracowników, którzy brali w nim udział.
Stwórz księgę pamiątkową, w której umieścisz zdjęcia wszystkich pracowników wraz z informacjami na temat ich największych osiągnięć. Przechowuj ją w miejscu, w którym każdy będzie miał do niej dostęp.
Wydziel specjalne miejsce, w którym będą umieszczane informacje, plakaty, zdjęcia i inne materiały świadczące o zbliżaniu się zespołu do wyznaczonych celów, a także podziękowania dla pracowników za ich pomoc przy poszczególnych projektach.
Jak widać to nie pieniądz tworzy Kaizen tylko ludzie.
Pozdrawiam wszystkich i jak zawsze mówię „mogę się mylić, bo nie myli się ten, kto nic nie robi”
Mieczysław Pietkiewicz edytował(a) ten post dnia 15.04.09 o godzinie 17:53