Temat: kiedy powstało?
Spotkałam się z wieloma wersjami, ale najbardziej prawdopodobna (moim zdaniem) jest poniższa:
Kaizen zostało zastosowane po raz pierwszy nie w Japonii, ale w USA w czasie Wielkiego Kryzysu. Kiedy Francja dostała się pod okupację hitlerowskich Niemiec w 1940 r., amerykańscy dowódcy zorientowali się, jak bardzo alianci potrzebują dostaw sprzętu wojskowego. Producenci broni i sprzętu wojskowego w USA musieli szybko zwiększyć jakość oraz ilość produkowanego asortymentu. Aby przezwyciężyć ogólne problemy i braki personelu, rząd USA stworzył kursy zwane Trainind Within Industries, a następnie przedstawił je amerykańskim korporacjom. Zamiast zachęcać do radykalnych, innowacyjnych zmian w celu osiągnięcia pożądanych celów, kursy TWI nakłaniały kierowników do tzw. „ustawicznego rozwoju”. Z uwagi na czas konieczne było rozwijanie się przy wykorzystaniu istniejących stanowisk i dostępnego sprzętu. Jednym z największych orędowników ustawicznego rozwoju był wówczas W.E. Deming, który uczył kierowników, by w procesie rozwoju uwzględniali każdego pracownika. Wszyscy pracownicy byli zachęcani do wynajdowania drobnych sposobów zwiększania jakości wyrobów i efektywności ich wytwarzania. Na halach fabrycznych pojawiły się skrzynki na pomysły, kierownicy zaś zobowiązani byli traktować każdą uwagę z należytym szacunkiem. Jakość amerykańskiego sprzętu i szybkość jego produkcji znacznie przyczyniły się do zwycięstwa aliantów.
Filozofia małych kroków pojawiła się w Japonii po II wojnie światowej, kiedy siły okupacyjne generała Douglasa MacArthura rozpoczęły odbudowę zniszczonej Japonii. Generał MacArthur zauważył, że konieczne jest zwiększenie efektywności oraz podniesienie firmowych standardów, a poprawa japońskiej gospodarki leży w jego interesie, ponieważ tylko silne społeczeństwo mogło stawić czoła potencjalnemu zagrożeniu ze strony Korei Północnej oraz było w stanie zapewnić zaopatrzenie jego wojskom. Generał ściągnął do Japonii specjalistów od TWI. W rezultacie zorganizowano przy jednej z baz sił powietrznych USA kurs zarządzania dla japońskich biznesmenów. Nosił nazwę Managenent Training Program i był analogiczny do programu opracowanego przed wojną przez m. in. dr Deminga. Absolwenci kursów - przedsiębiorcy, zarządy i kierownicy, zaczęli pracować w firmach cywilnych, gdzie chętnie rozprzestrzeniali nowo poznana metodę stosowania małych kroków.
Gdy żołnierze amerykańscy wrócili do domów i produkcja w USA osiągnęła pierwotny stan, strategie dr Deminga związane z jej rozwojem zaczęły być ignorowane. Jednakże w Japonii stały się istotną częścią powstającej tam kultury biznesowej. W późnych latach 50. XX wieku Union of Japanese Scientists and Engineers (JUSE) zaprosił dr Deminga, aby udzielił konsultacji w zakresie sprawności ekonomicznej oraz efektywności produkcji. Strategia małych kroków zyskała taką popularność, że Japończycy stworzyli dla niej powszechnie znaną nazwę, Kaizen. A co później - popularyzacja i założenie na początku lat 60. Instytutu Kaizen.