Temat: Gdzie kupić podręczniki do języka japońskiego?
witam serdecznie.
ja tez postanowilem dolozyc swoje trzy grosze:)
jesli chodzi o kupno podrecznikow to raczej jest sie sakazanym na amazona, albo na znajomych ktorzy moga zajrzec do np. kinokuniya w tokyo...
co do samych podrecznikow to nie pojawil sie jeszcze chyba tytul ksiazki, ktorej uzywa sie w poznaniu na japonistyce "shoukyuu nihongo" wyd. Bonjinsha. wiele zalezy od koncepcji prowadzenia zajec przez nauczyciela, ale uwazam ze ten podrecznik jest najlepsza pozycja do nauki japonskiego. pewnie ma rowniez swoje wady, ale niech one nie przyslonia plusow:)
1. w calosci po japonsku
2. 28 lekcji z bardzo bogatym slownictwem i prawie 1000 znakami
3. opanowana w zasadzie cala gramatyka japonskiego (minusem moze byc potraktowanie troche po macoszemu keigo w ostatniej lekcji)
4. lekcje w formie dialogow, co pozwala naprawde szybko opanowac jezyk na poziomie komunikacyjnym; dzial z przedsatwionymi konstrukcjami jakie pojawiaja sie w danej lekcji
pewnie zapomnialem jeszcze czegos dodac, ale z grubsza tak przedstawia sie podrecznik. teraz minusy.
1. calosc po japonsku - na dluzsza mete jest to jednak zaleta. jest tez publikacja pan z UAM, ktore dokladnie na podstawie ulozonego materialu w tej ksiazce, napisaly swoja "Praktyczna gramatyke jezyka japonskiego", gdzie oprocz cwiczen jest wszystko wyjasnione.
2. jest to podrecznik, dzieki ktoremu najwyzej dotrzemy do porzadnej znajomosci japonskiego na poziomie tylko "chuukyuu", niestety. to chyba jest jego najwieksza wada, ze nie ma tak dobrej kontynuacji.
inne podreczniki takie jak "minna no nihongo" sa uzywane do nauki ludzi na innych specjalnosciach, (sinologia itd) ktorzy chca troche tylko liznac japonskiego i go zapomniec. nie mowie, ze przy rozsadnym podejsciu nie da sie opanowac jezyka z tych podrecznikow, ale taki podzial raczej rozwiewa moje watpliwosci.
do znakow tez niestety podrecznika dobrego nie ma, ale bryki do egzaminow na kanji kentei shiken sa calkiem dobre bo ucza kolokacji i zlozen ktore rzeczywiscie sa w uzyciu.
takze w mojej biblioteczce ma ten podrecznik pewne miejsce tak jak kilka innych pozycji:
1. shoukyuu no nihongo wraz z "Praktyczna gramatyka jezyka japonskiego"
2. donna toki dou tsukau 1 (uzupelnienie podrecznika przykladami)
i 2 (2 i 1 kyu)
3. nihongo bunkei ziten
4. a dictionary of basic/intermediate japanese grammar (ale raczej na poczatkowym etapie)
5. do znakow tak jak pisalem bryki do kanken'a.
pozdrawiam
m.