Temat: Język chiński w Toruniu
Wacek Pierdzikowski:
witam,
W kwestii odświeżenia wątku, jeśli będzie to pomocne, w Toruniu powstała nowa uczelnia - Wyższa Szkoła Filologii Hebrajskiej, w której jak się dowiedziałem od października 2010 ma ruszyć zarówno filologia hebrajska z sinologią, jak i kurs języka chińskiego. Kadra szkoły jest naprawdę solidna więc warto to rozważyć. Więc informacji uzyskasz na stronce szkoły http://wsfh.edu.pl
pozdrawiam
Wacław
Na stronie nie ma większych szczegółów, dlatego podam więcej informacji:
W Wyższej Szkole Filologii Hebrajskiej na ul. Poznańskiej w Toruniu (Podgórz) otwierają w tym roku akademickim nabór na hebraistykę połączoną z sinologią, turkologią i arabistyką. Według przedstawionego przez tę Szkołę programu studiów licencjackich na I roku jest przede wszystkim praktyczna nauka języka "egzotycznego", na późniejszych latach dochodzą elementy gramatyki, zajęcia z kultury, literatury i historii danych krajów.
Ponieważ mnie (jak i innych chętnych do nauki języka chińskiego) interesuje wyłącznie specjalizacja sinologiczna, dowiedziałam się, że jest możliwość nauki w ramach kursu, bez konieczności studiów hebraistycznych, pod warunkiem zgłoszenia się odpowiedniej ilości chętnych i za pewną odpłatnością.
Przewidywany koszt za 1 semestr wynosi około 1000 zł, co po przeliczeniu na jednostki lekcyjne i tak wychodzi taniej niż w jakiekolwiek szkole językowej, a w okresie późniejszym zakładam, że w ramach tych pieniędzy dojdą też pozostałe zajecia związane z Chinami.
Z dotychczasowych informacji wynika, że do tej pory około 3 osób jest zainteresowanych nauką chińskiego w ramach Wyższej Szkoły Hebraistyki, ale okres rekrutacji jeszcze się nie zakończył.
Szkoła Hebraistyki ma podpisaną umowę o współpracy w UMK i podobno można odbywać tam pewne zajęcia, kursy i egzaminy (nie wiem na jakiej zasadzie).
Grace była już na rozmowie z Ojcem Rektorem w sprawie prowadzenia lektoratu i ma duże szanse na prowadzenie tych zajęć.
Z różnych innych rozmów (mniej oficjalnych) na UMK wynika, że być może istnieje szansa na przywrócenie lektoratu również na UMK. Jeśli to nie dojdzie do skutku, to logiczne wydaje się, by wykorzystać "zasoby ludzkie" studentów UMK i połączyć zajęcia. Niestety nie mamy jeszcze żadnych informacji, czy taka fuzja jest możliwa i na jakich zasadach. Na razie Ojcu Rektorowi została przekazana informacja, że jest więcej chętnych do nauki chińskiego niż tylko te 3 osoby, ale trzeba o nich "powalczyć".
Szkoła Hebraistyki nie odpowiadała na maile i telefony z powodu przerwy w pracy. Obecnie bardzo miła pani w dziekanacie udziela informacji i jest bardzo pomocna.
Jeśli masz możliwość ogłoszenia informacji o sinologii gdziekolwiek, to byłoby to bardzo istotne, bo czasu już nie ma za wiele, a chyba warto by przywrócić taki lektorat w Toruniu, zwłaszcza w takim wymiarze jak proponuje to Szkoła Hebraistyki - tym bardziej, że mogłaby te zajęcia prowadzić bardzo wykwalifikowana lektorka, znana nam już pani Grace GuiHua Chang.
Grace GuiHua Chang udzielała wcześniej lekcji chińskiego studentom UMK (2008-2009, które odbywały się na Wydziale Sztuk Pięknych. Sama w nich uczestniczyłam i nadal pobieram u Grace lekcje tego języka, ale już prywatnie. Zapraszam więc wszystkich zainteresowanych, bo naprawdę warto uczyć się wschodniego języka.