Temat: wentylacja pomieszczenia

Witam,
posiadam sprzęt komputerowy w pomieszczeniu 24m2, który generuje ciepło na mniej więcej 20460 BTU/h. W pomieszczeniu znajduje się rura z wentylatorem o średnicy 25cm, która wciąga świeże powietrze i po przeciwnej stronie dwa wiatraki o średnicy 20cm, które wyciągają powietrze. Niestety nadal w pomieszczeniu jest około 32-35°C. Klimatyzatory to za droga sprawa (kwestia prądu), dlatego szukam rozwiązania z wentylatorami. Ma ktoś pomysł, w którym kierunku iść, czy montować więcej rur, które wciągają świeże powietrze czy inwestować w jakiś okap, który z góry będzie wyciągać ciepłe powietrze?.
Maciej D.

Maciej D. Kierownik Sekcji
Detekcji Ubytków

Temat: wentylacja pomieszczenia

Wg mnie nie ma szans, żeby obniżyć tam temperaturę bez montażu klimatyzacji. Już wyjaśniam, dlaczego.

Żeby utrzymać niższą temperaturę w pomieszczeniu bez klimatyzatorów musisz zwiększyć strumień powietrza nawiewanego - nie wystarczy tu tylko zwiększenie liczby samych przewodów nawiewnych, trzeba jeszcze dodać wentylatory powietrza. Dodatkowo, bez klimatyzacji nie dostaniesz temperatury niższej niż temperatura powietrza zewnętrznego - ale to chyba jest dla Ciebie jasne.

Zyski ciepła Twojego sprzętu komputerowego to, o ile, nie pomyliłeś wartości, 6 kW (http://www.rapidtables.com/convert/power/BTU_to_kW.htm) - to już dość sporo. W pomieszczeniu pewnie masz jeszcze inne źródła ciepła - ludzi, oświetlenie, inny sprzęt, okna, przegrody zewnętrzne nieprzezroczyste. Załóżmy, że całkowite zyski ciepła będą ok. 7-8 kW (zawsze możesz zmienić tę wartość).

Żeby odebrać zyski ciepła, trzeba skorzystać ze wzoru:

V=Q/(1,2*1,005*(tu-tn)) [m3/s]

Gdzie:
Q - zyski ciepła [W]
tu- temperatura powietrza usuwanego
tn- temperatura powietrza nawiewanego - maksymalna przyjmowana latem wg PN-76/B-03420 dla większości powierzchni kraju to +30 °C. Ale wtedy bez klimatyzacji i tak nie będziesz mieć szans na obniżenie temperatury, przyjmijmy więc dla przypadku lata różnicę temperatury między powietrzem nawiewanym a usuwanym równą tu-tn=4K. Czyli w środku będziesz mieć powietrze o 4K cieplejsze niż na zewnątrz.
1,2 - gęstość powietrza [kg/m3]
1,005 - ciepło właściwe powietrza [kJ/kgK]

Przyjmując te wartości, dostajemy:
V=8/(1,2*1,005*4)=1,66 m3/s=5970 m3/h

Przy tych założeniach nie widzę możliwości realizacji takiego nawiewu w tak niedużym pomieszczeniu.Ten post został edytowany przez Autora dnia 17.08.16 o godzinie 10:18

Temat: wentylacja pomieszczenia

Dzięki wielkie za objaśnienie.



Wyślij zaproszenie do