konto usunięte

Temat: Publikacja raportu NBP: "Informacja o cenach mieszkań i...

W grudniu b.r. ukazał się publikowany cyklicznie Raport NBP pod nazwą: Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w III kwartale 2014 r.

Link do raportu: http://www.nbp.pl/publikacje/rynek_nieruchomosci/ceny_...

Kluczowe wnioski dla analizy cen na warszawskim rynku nieruchomości mieszkaniowych są następujące:

# Od początku roku obserwowany jest powolny spadek cen transakcyjnych i ofertowych z wyjątkiem cen transakcyjnych na rynku pierwotnym, gdzie zaobserwowano nieznaczny wzrost (ok. 2% od początku roku). Największa korekta cen transakcyjnych dotyczyła rynku wtórnego mieszkań, gdzie zanotowano spadek 3,8% w stosunku do poprzedniego kwartału. Tak dużą korektę cen można jednak tłumaczyć odbiciem cen z I kwartału 2014 r. W sumie w okresie od początku roku ceny transakcyjne na rynku wtórnym spadły o ok. 1,6%.

# Konsekwentnie, od dwóch lat maleje natomiast różnica pomiędzy cenami ofertowymi, a transakcyjnymi na rynku pierwotnym. Jeszcze dwa lata temu różnica ta wynosiła ponad 15%, podczas gdy obecnie oscyluje wokół 5%. Stabilna relacja ceny ofertowej do transakcyjnej występuje natomiast od dłuższego czasu na rynku wtórnym. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat wynosiła 15-20%. Taka informacja jest szczególnie cenna dla potencjalnych nabywców na rynku wtórnym, których siła przetargowa, co łatwo dostrzec, jest dużo wyższa, aniżeli kupujących na rynku pierwotnym.

# Interesujące zjawisko można dostrzec, analizując relację cen transakcyjnych na rynku pierwotnym w stosunku do rynku wtórnego. Jeszcze w 2013 r. ceny na tych rynkach były do siebie bardzo zbliżone (wyższe jednak na rynku pierwotnym), a w II kwartale 2014 zanotowano nawet nieznacznie wyższy poziom średnich cen transakcyjnych na rynku wtórnym niż na pierwotnym. Obecnie jednak ceny na rynku pierwotnym są wyraźnie wyższe (ponad 5%) niż na rynku wtórnym. Spowodowane jest to spadkiem cen transakcyjnych na rynku wtórnym, przy jednoczesnym wzroście cen na rynku pierwotnym. Być może jest to spowodowane zwiększeniem popytu na mieszkania w ramach Programu Mieszkanie dla Młodych (MDM), które skierowane jest jedynie do rynku pierwotnego.

# Należy podkreślić, że analizy z Raportu NBP dotyczą warszawskiego rynku nieruchomości traktowanego jako całość. Dzielnice warszawskie, a często nawet mniejsze obszary (ograniczone do wybranych obrębów ewidencyjnych), stanowią specyficzne rynki lokalne, dla których powyższej analizy nie powinno się bezpośrednio transponować.

Źródło informacji: http://www.fair-value.pl/aktualnosci/25-aktualnosc-num...