Joanna Ewa R.

Joanna Ewa R. Informatyk SAP
BASIS, PKN ORLEN
S.A.

Temat: Innowacje w nowych państwach członkowskich

Jakich wskaźników powinno się używać do badania poziomu procesu
innowacji? Podobno jest ich 25. Liczba absolwentów kierunków ścisłych i technicznych, to jeden z nich. Czy zna ktoś wszystkie?
Jakie czynniki najlepiej to obrazują? Jak daleko nam do Szwecji,
Finlandii, Danii? Gdzie jest Polska? W czymś musimy być dobrzy.
Nie musimy naśladować innowacyjności innych krajów. Irlandia swego czasu nie
postawiła na innowacje i dzisiaj też ma się dobrze.
Paweł P.

Paweł P. CONSILIUMWB Paweł
Pawlicki

Temat: Innowacje w nowych państwach członkowskich

Jeżeli możesz to sprecyzuj pytanie. Interesują Cię wskaźniki określające innowacyjność na poziomie gospodarek światowych, krajowych, lokalnych czy też wskaźniki określające poziom innowacyjności w konkretnej dziedzinie badań?
Joanna Ewa R.

Joanna Ewa R. Informatyk SAP
BASIS, PKN ORLEN
S.A.

Temat: Innowacje w nowych państwach członkowskich

Witam,
Pawle już precyzuję ;-)
Europejski Raport na temat Innowacyjności Regionalnej

Obecnie interesuje mnie najbardziej 2006 European Regional Innovation Scoreboard (2006 RIS) wydany 4.01.2007. Wzięto pod uwagę 7 wskaźników i zastosowano wzory o odpowiedniej kompozycji. Przy zmianie tego wzoru wychodzą inne wyniki i odpowiednio inne miejsca, a w konsekwencji zupełnie inne wykresy. Np. Mazowsze ma 65 miejsce i jest zbliżone pozycją do Regionu Bretania we Francji (0,51), a np. Walonia w Belgii ma tylko wskaźnik 0,49. Oczywiście najlepszy jest Stockholm: 0,90. Najgorzej należy uważać, że wypadły te regiony, które były bez danych.

Brakuje mi informacji w jaki sposób prowadzono te badania: ankiety (? - to wątpliwa sprawa, dane statystyczne), jaka metodologia. Jak to ujednolicić? Jak to ugryźć, skoro nie wszystkie regiony podały wyniki do badań.
Nie wszystkie wskaźniki brano w 100%.

Wskaźniki podane w raporcie:
1.Human Resources in Science and Technology – Core (% of population)
2. Participation in life-long learning per 100 population aged
25-64)
3. Public R&D expenditures (% of GDP)
4. Business R&D expenditures (% of GDP)
5. Employment in medium-high and high-tech manufacturing (% of total workforce)
6. Employment in high-tech services (% of total workforce)
7. EPO patents per million population

Ale EIS 2006 też mnie intersuje, na poziomie globalnym.
Ostatnio Polska znajduje się wśród krajów odrabiających straty.

Może po prostu trzeba napisać do autora raportu i zapytać.

Dziękuję.
Paweł P.

Paweł P. CONSILIUMWB Paweł
Pawlicki

Temat: Innowacje w nowych państwach członkowskich

Szczegółowo postaram się na Twoje pytania odpowiedzieć jutro. Dziś trochę ogółu, gdyż pora późna a spać trzeba.

Typową cechą gospodarki Europy w porównaniu z gospodarką Stanów Zjednoczonych i Japonii jest brak powiązania nauki i technologii z produkcją przemysłową w warunkach rynkowych. Konsekwencją tego zjawiska jest głownie podażowe, a nie popytowe zorientowanie działalności instytutów akademickich, uniwersytetów oraz przedsiębiorstw przemysłowych. Niedostatecznie jest rozwinięty rynek venture capital, stanowiąc barierę finansową dla wielu przedsięwzięć, dlatego też wydatki na badania i rozwój są jednym z głównych, i najbardziej wiarygodnych wskaźników opisujących konkurencyjność technologiczną danego kraju po stronie nakładów. Nie należy jednak do końca sugerować się dokładnością tego wskaźnika, tak samo jak każdym innym tego typu, gdyż nie da się zmierzyć efektywności wykorzystywania wydatkowanych środków. Ważnym wskaźnikiem przedstawiającym strukturę możliwości badawczych państwa jest wskaźnik zatrudnienia w sektorze badań i rozwoju. Jednym z najczęściej stosowanych wskaźników konkurencyjności technologicznej po stronie podażowej jest aktywność patentowa danego kraju oraz jego bilans patentowy i licencyjny. Często używanym wskaźnikiem technologicznym jest technologiczny bilans płatniczy danej gospodarki z zagranicą. Służy on do oceny wymiany międzynarodowej i obejmuje, oprócz sprzedaży i zakupu patentów i związanych z nim licencji, również know-how, wzory użytkowe, znaki towarowe, usługi techniczne oraz a zakup i sprzedaż wyników badań i rozwoju. Udział produktów wysokiej techniki w eksporcie jest jednym z najważniejszych kryteriów konkurencyjności technologicznej gospodarki. Częstotliwość publikacji, będąca po stronie podażowej, i cytowanie prac naukowych, znajdujące się po stronie popytowej, jest również jednym z kryteriów oceny potencjału technologicznego gospodarki.

Ze względu na to, że każdy region różni się nie tylko pod względem położenia geograficznego oraz potencjału, ale także pod względem systemu prawnego, finansowania oraz polityką swoich przywódców, przyczynia się to do tego, że analiza porównawcza nie do końca przedstawia prawdziwe relacje między badanymi zjawiskami. Nie do końca można ufać także danym statystycznym, które często są zaokrąglane, zniekształcane przez osoby, które nie przykładają się starannie do swoich obowiązków oraz wyliczane przez osoby niekompetentne, które źle interpretują pytania znajdujące się w kwestionariuszach ankietowych.
Paweł P.

Paweł P. CONSILIUMWB Paweł
Pawlicki

Temat: Innowacje w nowych państwach członkowskich

Proponuje zapoznać się z raportami i analizami na stronie The European TrendChart on Innovation.
Joanna Ewa R.

Joanna Ewa R. Informatyk SAP
BASIS, PKN ORLEN
S.A.

Temat: Innowacje w nowych państwach członkowskich

Bardzo to mądre. Serdecznie dziękuję. Tego nie brałam pod uwagę Country Report Poland 2006, ponieważ robili to Polacy. Ale może trzeba do tego wrócić.

Zapoznawałam się wcześniej z materiałami z http://trendchart.cordis.lu/scoreboards/scoreboard2006...
autorstwa m.in. Hogo Hollanders'a i wieloma innymi. Teraz tworzę opracowanie.

Całkowicie się z Tobą zgadzam - z wypowiedziami. Tak to już jest, że ankiety nie są dobre do obiektywnych badań.
Pozdrawiam...Joanna Ewa R. edytował(a) ten post dnia 01.05.07 o godzinie 21:00

Następna dyskusja:

Innowacje a kryzys gospodarczy




Wyślij zaproszenie do