Marcin Nowak

Marcin Nowak Handel B2B

Temat: MASZ PROBLEM - ZWRÓĆ SIĘ DO KSIĘGI PRZEMIAN

ALGORYTM PRZEZNACZENIA
Autorka: Maria Pieniążek

MASZ PROBLEM - ZWRÓĆ SIĘ DO KSIĘGI PRZEMIAN

Motto:
Kto nie ma pana, czas go opanuje.

Częstokroć wzdychamy: ach, gdyby można było poradzić się kogoś mądrego! Ale jak do niego dotrzeć, jak być pewnym jego bezinteresownej intencji?! Czy rada, którą otrzymamy, będzie rzeczywiście dobra, słuszna i skuteczna?

Jeśli uda nam się w końcu uzyskać posłuchanie u mędrca, to przede wszystkim powinniśmy być do tej rozmowy przygotowani. Zapewne zadbamy o stosowny ubiór, czystość i schludność naszego wyglądu. Równie ważne jest oczyszczenie myśli, intencji i zapatrywań dotyczących troski, która nas gnębi. Naszym zadaniem jest przedłożyć problem, w miarę możliwości oczyszczony z emocji i żądań. Chodzi o to, żeby spotkanie z mędrcem przebiegało możliwie jak najjaśniej, abyśmy mogli wsłuchać się w to, co ma on nam do przekazania. Jego zadaniem jest nas zrozumieć, zobaczyć ku czemu prowadzą nasze zamiary i pragnienia, ustalić, co jest możliwe, a co się tylko wydaje... Otrzymamy również - możemy być tego pewni - stosowne pouczenie o moralnej i etycznej wartości skutków naszego działania. Mądry doradca zastanowi się, czy aby dojrzał już czas dla naszych zamiarów, czy też jest już na nie za późno. Doradzi nam, czy należy jeszcze poczekać, od czego zacząć i w jaki sposób zmierzać do realizacji zamiarów.

Mówiąc językiem I-Ching zwanej po polsku Księgą Przemian, Mędrzec pokaże nam drogę od świata idei do świata zmysłów, czyli od zamiaru do realizacji.

Takim doradcą może być Księga Przemian. Określi ona sytuację, zamiar, drogę ku spełnieniu i samo spełnienie oraz porówna nasze zamiary z algorytmem przeznaczenia. Księga wskaże również wszystkie fazy przemiany, przez które trzeba będzie przechodzić w procesie osiągania celu.

Co powinniśmy brać pod uwagę przy podejmowaniu decyzji? Przede wszystkim swój własny stan: nasze dyspozycje i możliwości. Następnie warunki naturalne, w których przyjdzie nam działać; także element niespodzianki, zaskoczenia, sytuacji nieoczekiwanej.

Księga wspomaga rozpoznanie naszego stanu, sytuacji i warunków. Funkcjonuje ona jak aparat rentgenowski, prześwietlając nasze wewnętrzne dyspozycje, nasze możliwości. Wyprowadza wnioski, wskazując: co, w jakiej kolejności i kiedy należało by uczynić, aby osiągnąć cel. Może ona stwierdzić, że ten cel, o który nam chodzi, jest obecnie w ogóle nieosiągalny, ponieważ najpierw musimy sami się zmienić, albo poczekać na odpowiednie warunki, aby stał się on dla nas realny. Może też ocenić nasze działania jako niebezpieczne lub dla nas destrukcyjne. Może zachęcić i wskazać najlepsze metody działania.

Czytelnik chciałby zapewne wiedzieć, jak porozumieć się z Księgą Przemian. Zacznijmy od tego, że najlepiej jest najpierw stać się posiadaczem egzemplarza I-Ching. Z polskich edycji I-Ching w księgarniach można znaleźć:

* Księga Przemian Richard Wilhelm. Pełne wydanie. Przekład i komentarz Richard Wilhelm. Na język polski: Wojciech Jóźwiak, Małgorzata Barankiewicz, Krzysztof Ostas. Wydanie: Latawiec Warszawa 1994r. Jest to niewątpliwie najlepsze, fundamentalne wydanie Księgi, obecnie dostępne w rodzimych księgarniach.

* I-Ching Księga Przemian, spolszczył Oskar Sobański. Wydawnictwo Oskar Warszawa. Jest to skrócony komentarz do 64 heksagramów [Obraz i Osąd] oraz do sześciu linii każdego heksagramu [czyli 384 linii Księgi]. Niestety, kolejne wydania tej wersji zawierają ten sam błąd w zapisie graficznym heksagramu 21. Niepojęte! Tym bardziej, że błąd ten pojawił się już w pierwszej edycji w 1984 r. /!/

* I-Ching Księga Wróżb opracowanie Tadeusz Zysk & Jacek Kryg. Wydawnictwo Elliot Bydgoszcz 1990 r. Niestety, to wydanie zawiera wiele błędów tekstowych i graficznych, ale po stosownej korekcie warte jest wznowienia. Razi również traktowanie I-Ching jako Księgi Wróżb/?/. Otóż Księga nie jest sposobem wróżenia, co postaramy się przy sposobności wykazać.

* I Ching Księga Przemian wg Sama Reiflera Warszawa 1981 z wydania amerykańskiego I Ching ? A New Interpretation For Modern Times, przekład polski M. K. Wydanie I (oficjalne) Zysk i S-ka 1996. W Polsce była to pierwsza próba translacji, której nieoficjalne wydanie 1981r. dokonane zostało przez legendarne już dzisiaj wydawnictwo prywatne Zbigniewa Łopszyca.

* I-Ching Księga Przemian. Przekład z chińskiego na język rosyjski oraz komentarz J.K.Szczucki. Przekład na język polski Leon Zawadzki. Wydanie 1984r. i następne, jak na razie, wyłącznie do użytku wewnętrznego. Obecnie przygotowywana jest edycja oficjalna. Posługiwanie się tym komentarzem wymaga zamiłowania do filozofii, psychologii i metafizyki.

* I-Ching Księga Zmian w opracowaniu Andrzeja Wesołowskiego. Wydanie 1986 r. Pozycja wydana nieoficjalnie i...zbyt pospiesznie, po śmierci znakomitego praktyka - astrologa oraz interpretatora Księgi. W efekcie praca ta zawiera wiele redakcyjnych niedopatrzeń. Tym nie mniej, zawiera ona prawdziwe perły komentatorskie, oparte na klasycznej interpretacji Richarda Wilhelma oraz innych klasyków jak John Blofeld i J.Legge. O komentatorskim opracowaniu Księgi przez Andrzeja Wesołowskiego i dziwnych losach tej pracy opowiemy w następnych edycjach http://logonia.pl

Dla tych, którzy swobodnie posługują się językiem niemieckim bądź angielskim, najlepsze są pozycje klasyczne:

* I Ging Text un Materialen. Ubersetz von Richard Wilhelm. Wydawnictwo Dederichs. Munchen.

* I Ching or book of changes The Richard Wilhelm. Rendered into English by Cary F Baynes. With foreword by C.G.Jung. Wyd.London.

Dla tych, którzy chcą wejść głębiej w zrozumienie i praktykę Księgi Przemian, przydatne będą opracowania o Księdze, jej metodzie i numerologii.

Jeśli mamy więc zamiar zwrócić się do Księgi, aby otrzymać radę i pouczenie, należy zacząć gromadzić dobrą na ten temat literaturę. Dla kogoś, kto chce spotkać się z Księgą jako mądrym doradcą, własny egzemplarz I Ching jest po prostu niezbędny.

I-Ching czyli Księga Przemian jest dziełem Geniusza. Istnieje kilka wersji jej powstania i historii trwającej już ponad pięć tysięcy lat. Dla współczesnego badacza, który zna podstawy informatyki, nie ulega wątpliwości, że matematyczna i graficzna konstrukcja Księgi jest zapisem numerycznego kodu przekształcania danych. W czasach, gdy powstawała i poprzez szkoły komentatorskie rozwijała się Księga Przemian, nie było jeszcze komputerów, ale zapis graficzno-numeryczny I-Ching jest odkryciem, które mogłoby przynieść zaszczyt każdemu twórcy teorii gier strategicznych.

Pierwotnie zapis I Ching był wyłącznie graficzny. Składał się z Ośmiu Trigramów, które tworzą 64 heksagramy. Jedną z metod uporządkowania heksagramów jest tzw. Koło Sekwencji Shao Yung'a.

Komentarz do trigramów został opracowany przez legendarnego cesarza Fu Xi. Heksagramy i komentarz do nich opracował król Wen. Komentarz do wszystkich linii heksagramów opracowany został przez jego syna, księcia Czou. Ale od ponad trzech tysięcy lat powstają i rozwijają się liczne szkoły filozoficzne i komentatorskie, wnikające w istotę Księgi.

I Ching była doradcą cesarzy, władców, wojowników, nawet mędrców. Konfucjusz napisał komentarz do Księgi, który pozostaje aż po dzień dzisiejszy kanonem interpretacji. Z porad Księgi skorzystać może każdy człowiek, który podejmie stosowną praktykę komunikowania się z nią, przy czym pomocny może być w tym doświadczony praktyk - interpretator.

Podamy prosty przykład z praktyki. Kobieta. lat 36, zamężna, dwoje dzieci, dobre zdrowie, warunki materialne powyżej średniej. Problem: po siedmiu latach poprawnie funkcjonującego małżeństwa spotkała tego jedynego, przynajmniej tak jej się wydaje. On też ma rodzinę, jedno dziecko i tak jak ona nie jest pewny, czy należy ryzykować rozwodami, cierpieniem rodzin i tymi wszystkimi komplikacjami, gdyż trzeba będzie zaczynać od nowa.

Pytanie do Księgi Przemian: Proszę o ocenę sytuacji, prognozę i radę. Odpowiedź: Heksagram 16 Entuzjazm, w którym linia 1. zmienna przekształca sytuację w Heksagram 51 Pobudzający, Grom, Wstrząs. Podajemy odpowiedzi wg opracowania Oskara Sobańskiego:

Ocena sytuacji: heksagram 16. linia1: Entuzjazm, który wyraża tylko sam siebie. Nieszczęście.

Po przemianie, czyli prognoza: heksagram 51: Obraz: Powtórzony grom: obraz WSTRZĄSU. Pośród lęku i drżenia człowiek szlachetny porządkuje życie i bada sam siebie. Osąd: Grom przynosi sukces. Grom przychodzi: Och, och!. Potem śmiech: Cha, cha! Grom przeraża na sto mil, ale nie pozwala, by spadły ofiarne łyżki i kielichy.

Wniosek: należy powrócić do własnych rodzin i uporządkować swoje sprawy. Efekt praktyczny w tym przypadku, gdyż pytający wzięli pod uwagę zalecenie Księgi: wszystko dobre, co się dobrze kończy. Tak też się stało: rozwodów nie było, po burzy wszyscy odetchnęli z ulgą. Entuzjazm rzeczywiście był zwodniczy. W końcu zarówno ona jak i on to przyznali.

W tym dziale zamieszczamy Wprowadzenie do Księgi Przemian, w którym wyjaśniamy, jak z niej korzystać.



Maria Pieniążek



Maria Pieniążek [urodz.1951 r. w Warszawie] zajmuje się teorią i praktyką I Ching od szesnastu lat. Jest autorką opracowania Numerologia I Ching wg Da Liu. Prowadziła wykłady (1992-1997r.) n/t Księgi Przemian w Pracowni Doskonalenia Wewnętrznego Arka. Obecnie prowadzi w Warszawie, Krakowie i Bielsku Białej wykłady i seminaria: Wprowadzenie do praktyki I Ching.

http://www.logonia.org/index.php/content/view/170/2/Marcin Nowak edytował(a) ten post dnia 13.08.08 o godzinie 18:51
Stanisławska Iwona

Stanisławska Iwona nauczyciel, Zespół
Szkół Katolickich

Temat: MASZ PROBLEM - ZWRÓĆ SIĘ DO KSIĘGI PRZEMIAN

Korzystam z I CING od 6 lat.Oprócz interpretacji Oskara Sobańskiego i Krzysztofa Maćko mam książeczkę Kim Farnell Wróżby księgi przemian.Korzystam z interpretacji p Jóżwiaka na stronach Taraki jeśli nie zapomnę opłacić abonamentu.Jak tu sobie teraz czytam to moje obcowanie z księgą jest bardzo powierzchowne.Postaram się to nadrobić.Ale iteresuje mnie ocena książki Kim Farnell.Pozdrawiam.Iwona.



Wyślij zaproszenie do